Czym jest coworking i kiedy warto z niego skorzystać?

Prowadzisz firmę, jesteś freelancerką, a może po prostu szukasz spokojnej przestrzeni, w której będziesz mogła pracować, zamiast regularnie odwiedzać kawiarnie, w których jesteś rozpraszana przez rozmowy pozostałych klientów? W takiej sytuacji rozwiązaniem może być coworking, czyli możliwość wynajęcia przestrzeni biurowej bez długoterminowych umów najmu.

Coworking popularny jest szczególnie wśród osób samozatrudnionych i pracujących zdalnie, co nie zmienia faktu, że możesz skorzystać z takiego rozwiązania prowadząc większą firmę i zatrudniając zespół pracowników. Jeśli nie spędzasz czasu w firmie codziennie, opcja coworkingu może okazać się dla korzystniejsza. Przestrzenie coworkingowe oferują elastyczne opcje wynajmu, co pozwala osobom i firmom wynajmować biurka lub biura na krótki okres czasu, bez długoterminowych umów najmu – np. na godziny, dni, lub wykupić miesięczny abonament. Dostawcy takiej usługi oferują różne pakiety, np. wynajem samego biurka, ale często także dostęp do urządzeń typu ksero, drukarki, czy dostęp do kuchni i sali konferencyjnej. Plusów takiego rozwiązania jest więcej.

Większe skupienie w pracy
Przestrzenie coworkingowe dzięki panującej tam atmosferze mogą Tobie pomóc w zwiększeniu produktywności i skupieniu. Pracując w domu na kanapie zdecydowanie trudniej skoncentrować się na wykonywanej pracy. Dla wielu pracowników pracujących zdalnie lub freelancerów, coworking zapewnia oddzielenie pracy od domu, co może przyczynić się do większej równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

Budowanie sieci kontaktów
Przestrzenie coworkingowe sprzyjają nawiązywaniu kontaktów zawodowych i społecznych. Możesz spotkać ludzi o różnych zawodach i z różnych branż, co może prowadzić do inspirujących rozmów, współpracy zawodowej i możliwości biznesowych.

Nie można pominąć faktu, że coworking ma także kilka wad, np. otwarcie biura jedynie w określonych godzinach. W tym przypadku nie od nas zależy, o której możemy dostać się do naszego przestrzeni biurowej. Dla niektórych osób, minusem może być także brak prywatności w związku z dużą ilością osób przechadzających się dookoła.

Zanim zdecydujesz o wynajmie przestrzeni coworkingowej warto zadać sobie pytanie, jakich warunków pracy oczekujesz na co dzień, a następnie zrobić rozeznanie i sprawdzić, co mają do zaoferowania usługodawcy w Twojej okolicy.

Fot. Pixabay.