Fabryka Korka – Z miłości do Portugalii i produktów eko
Obecne trendy kładą duży nacisk na ekologię koncentrując się na zrównoważonym rozwoju, minimalizmie i świadomej konsumpcji. Coraz większy nacisk kładzie się na wybór produktów z materiałów naturalnych i odnawialnych. W modzie i designie pojawia się estetyka eko, łącząca styl z funkcjonalnością oraz ideą dbania o planetę.
Korek portugalski to materiał, który idealnie wpisuje się w obecne trendy ekologiczne. Pozyskiwany w sposób zrównoważony, wspiera bioróżnorodność, pochłania dwutlenek węgla i jest w pełni biodegradowalny.
Fabryka Korka, to sklep z rzemiosłem portugalskim, który istnieje na rynku od 2020 roku. W sklepie na tę chwilę znajdziecie przede wszystkim korkowe akcesoria damskie i męskie, portugalskie tekstylia oraz ceramika. Znajdziecie tutaj między innymi kolczyki, naszyjniki, bransoletki, torebki, portfele, zegarki, paski do spodni, muszki, podkładki na stół czy wachlarze łączące portugalskie, lokalne wzory z ekologicznym, korkowym materiałem.
Dowiedzcie się w jaki sposób zrodził się pomysł na biznes oraz co sprawia, że produkty z korka są wyjątkowe okiem właścicielki – Agnieszki Celejewskiej.
Jak powstała Fabryka Korka?
Zaczęło się od przeprowadzki do Portugalii w 2019 roku i poszukiwania pomysłu na biznes. Od zawsze chodził mi po głowie sklep internetowy, więc uznałam, że to może być dobry moment aby go otworzyć, tym bardziej, że pandemia sprawiła iż większość biznesów przeniosła się online. Do dalszego działania potrzebny był więc produkt. Chciałam znaleźć coś, co będzie unikatowe i niszowe, oraz co będzie mi się podobało. Tak oto spacerując po turystycznej strefie Algarve i zwiedzając lokalne sklepiki, natknęłam się na produkty z korka. Od razu się w nich zakochałam i zdecydowałam, że warto sprawdzić jak spodobają się polakom, przede wszystkim tym, którzy w Portugalii wcześniej nie byli. Rozdystrybuowałam kilka różnych produktów wśród znajomych i okazało się, że byli oni nimi zachwyceni i wyrazili chęć zakupu, co dało mi motywację do dalszego wdrażania projektu. W ten sposób powstała Fabryka Korka, czyli pierwszy sklep internetowy w Polsce dedykowany rzemiosłu portugalskiemu.
Oprócz sprzedaży produktów portugalskich prowadzę też portal o Algarve, gdzie dzielę się praktycznymi informacjami na temat zwiedzania regionu. Na mojej stronie można też zarezerwować noclegi, wycieczki oraz wynająć samochód zarówno w Algarve jak i w Lizbonie. Jeżeli wybieracie się na południe Portugalii i potrzebujecie pomocy w organizacji wypadu, to zapraszam do kontaktu.
Co czyni korek wyjątkowym?
Korek jest bardzo ciekawym materiałem. Pozyskiwany jest z kory dębu korkowego (50% produkcji jest w Portugalii) w sposób, który nie uszkadza drzewa przez co rośnie ono dalej i po regeneracji można je ponownie wykorzystać do produkcji, co czyni go surowcem odnawialnym. Korek zalicza się do materiałów ekologicznych w pełni pochodzenia roślinnego, przez co jest wegański. Produkty z korka to idealny wybór dla osób, którym losy naszej planety nie są obojętne.
Korek naprawdę zaskakuje i zachwyca! Jest piękny i elegancki a zarazem miękki w dotyku, ekologiczny oraz wodoodporny! Produkowane są z niego nawet parasolki oraz buty.
Jednakże korek to nie tylko akcesoria, ale również przemysł. Ciekawe jego wykorzystania to rozwiązania NASA, korkowa podłoga w barcelońskiej bazylice la Sagrada Familia, strój Lady Gagi, deska do surfowania słynnego hawajskiego surfera Garretta McNamara czy podłoga placu zabaw Jayang Play w Południowej Korei.
Korek jest świetny dla osób kochających naturę, ideę zero waste czy slow life. Jest też idealny dla wszystkich, którzy lubią Portugalię oraz modne i ciekawe dodatki.
Warto zatem produkty korkowe przetestować i sprawić sobie oraz bliskim ciekawy prezent.
Autorka: Agnieszka Celejewska – Podróżniczka, tancerka salsy, pasjonatka sportu i samorozwoju. Od 2020 właścicielka sklepu Fabryka Korka. W Portugalii mieszka od 2019 skąd prowadzi portal o Algarve – Algarve Portugalia oraz pomaga zorganizować pobyt turystyczny na miejscu – noclegi, wycieczki oraz wynajem samochodu.
Więcej o działaniach Agnieszki znajdziesz na www.fabrykakorka.pl oraz na Facebooku i Instagramie.
Kontakt: kontakt@fabrykakorka.pl