Jak szybko i skutecznie opanować angielski: 5 sprawdzonych metod

Wiele osób, szczególnie zapracowanych dorosłych, zastanawia się, jak skutecznie i szybko opanować język obcy. Przeklinają czasy, kiedy mogli się go uczyć komfortowo i bezpłatnie w szkole, bez innych wyzwań, pracy, dzieci i całego bagażu dorosłego życia. Na swojej lektorskiej drodze spotykam bardzo wielu słuchaczy, którzy nazywają sami siebie „wiecznie początkujący” i tracą już nadzieję na sukces językowy. Czy naprawdę musi tak być?

Nie będę udawać, że mam magiczną różdżkę, albo że odkryję przed Tobą jakąś tajemną wiedzę, której zgłębienie sprawi, że z dnia na dzień zaczniesz śmigać w obcym języku. Mogę jednak pomóc Ci zrozumieć kilka kluczowych kwestii, które usprawnią cały proces i dadzą Ci poczucie sukcesu.

  1. Ucz się tego, co jest realne i statystycznie relewantne. Dobierz zestawy słownictwa i struktury pod swoje potrzeby. Jeśli zależy Ci na języku do pracy, podróży służbowych, small talk, nie będziesz się uczyć np. wszystkich części garderoby, ani skomplikowanych konstrukcji, jak mieszane tryby warunkowe, czy inwersja stylistyczna. Inaczej ma się rzecz, jeśli przygotowujesz się do egzaminu. Wtedy musisz opanować słownictwo i struktury przypisane do danego poziomu zaawansowania językowego.
  2. Ucz się słownictwa w kontekście, w którym będziesz go używał/a i od razu staraj się ćwiczyć. Nie ma sensu wkuwać długich list słówek, których później nie będziesz umieć użyć w zdaniach. Najlepiej jest założyć mniejszą liczbę słów, ale poznać je dobrze, „zaprzyjaźnić się z nimi”. To oznacza, że trzeba poświęcić trochę czasu, sprawdzić z jakimi innymi słowami tworzy ono kolokacje, jakie ma inne formy itd. Bardzo polecam pisanie zdań o swoim życiu, sytuacji, hobby, pracy. Wtedy to słownictwo ma szansę „żyć”.
  3. Znajdź to, co sprawia Ci przyjemność. Serio. W obecnych czasach mamy tyle możliwości, jeśli chodzi o rozwój kompetencji językowych! Dla jednych będzie to czytanie książek i artykułów, dla innych rozwiązywanie quizów, słuchanie tekstów piosenek, oglądanie programów i vlogów. Jak w budowaniu sprawności fizycznej – jeśli nie cierpisz biegać, ale wmówisz sobie, że powinieneś, aby mieć lepszą formę, zaprzestaniesz tej aktywności bardzo szybko. Tak samo jest z językiem, znajdź taką formę nauki, która będzie sprawiać frajdę.
  4. Immersja językowa. A co to takiego? To zanurzenie się w języku obcym, tak bardzo, jak to tylko możliwe. Oczywiście, idealny jest wyjazd do kraju z docelowym językiem, przynajmniej na kilka miesięcy. Jednak, jeśli w danym czasie, nie możesz sobie na to pozwolić, są jeszcze inne metody. Możesz słuchać podcastów i wiadomości, nawet w tle, cały dzień, wykonując inne czynności, początkowo nawet bez zrozumienia. Zrozumienie, jak u dziecka uczącego się pierwszego języka, przyjdzie później. Pomoże też zmiana ustawień w aplikacjach, telefonie itd. na język docelowy, którego chcemy się nauczyć szybko i skutecznie, a także codzienne czytanie tekstów. Jeśli chodzi o język angielski, coraz bardziej popularne stają się też tygodniowe wyjazdy dla osób dorosłych, nawet w Polsce, gdzie językiem komunikacji jest właśnie język angielski. Dorośli, w codziennych sytuacjach, jak podczas posiłków, na basenie, wycieczce, w czasie gier zespołowych, porozumiewają się z trenerami, tylko w języku angielskim.
  5. Przełam błędne przekonanie, że musisz znać bardzo dużo słownictwa i skomplikowanych struktur, żeby w ogóle otworzyć usta. Musisz próbować słuchać i mówić już od pierwszych chwil, jak dziecko, które uczy się języka ojczystego. Dziecko nie czeka, aż będzie w stanie mówić długimi, pełnymi zdaniami, używając metafor i trybów warunkowych. Tak i Ty mów bardzo prostymi i krótkimi zdaniami, popełniając błędy, ale mów! Nie daj sobie wmówić, że zostaniesz ośmieszony za swoje błędy. Kiedy ostatnio wyśmiałeś kogoś, kto nieudolnie próbował używać naszego pięknego języka ojczystego? Próbuj, poprawność przyjdzie później, w miarę regularnego stosowania języka w prawdziwym, realnym życiu. Mówisz w końcu jednym z najtrudniejszych języków świata, nauczenie się kolejnych będzie jak bułka z masłem.

O Autorce:

Joanna Szewczyk – skuteczna lektorka języka angielskiego. Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz komunikacji w biznesie w Wyższej Szkole Europejskiej. „Odkodowuje” osoby dorosłe po edukacji szkolnej, gdzie język angielski był tylko kolejnym przedmiotem. Pracuje na materiałach autentycznych i stosuje nowoczesne technologie, dzięki którym przyspiesza i uatrakcyjnia proces nauczania. 

Konwersacji uczy metodą tzw. odwróconej klasy. Więcej o tej metodzie przeczytasz >TUTAJ<

Stworzyła autorski kurs – Zacznij Mówić w Trzy Miesiące, oparty o komunikację w codziennych sytuacjach, np. w restauracji, na lotnisku, zadawanie pytań, wyrażanie opinii.

Uczy umiejętności miękkich w języku angielskim oraz tworzenia prezentacji, raportów, dokumentacji. Przygotowuje do rozmów kwalifikacyjnych i podróży służbowych.

 Stawia na komunikację i przyjazną atmosferę podczas zajęć.

Więcej o działaniach Joanny znajdziesz na www.jenglishcenter.pl oraz Instagramie i Facebooku.