Konin: Roczek Konińskiej Rady Kobiet

Po roku dynamicznej działalności Konińskiej Rady Kobiet przyszedł czas na pierwsze podsumowania. I wniosek nasuwa się jeden – razem możemy wszystko! To hasło głośno wybrzmiało z ust przewodniczącej rady — Olgi Żaryn.

Jak wyjaśniła — rada wspierała koninianki w różnych obszarach: prawnym, zdrowotnym, psychologicznym. Działała na rzecz nastolatek i kobiet w wieku późniejszym. — Przez ten rok dołączyłyśmy do ogólnopolskiej sieci rad kobiet. Wiemy, co się dzieje w Sejmie w związku z usankcjonowaniem prawnym rad kobiet. Bierzemy udział w spotkaniach, podczas których dzielimy się doświadczeniami z innymi radami w kraju. Zorganizowałyśmy eventy, wydarzenia dotyczące zdrowia, profilaktyki, bezpieczeństwa. One wszystkie wynikały z potrzeb koninianek, bo kobiety wypełniały ankiety, dzięki którym wiedziałyśmy, gdzie kierować uwagę i pod jakim kątem robić wydarzenia — dodała Agnieszka Niekochańska, wiceprzewodnicząca Konińskiej Rady Kobiet.

Konińska Rada Kobiet zorganizowała m.in. Tydzień Praw Kobiet, podczas którego udzielano paniom nieodpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej, przygotowała pierwszy bal charytatywny, z którego dochód przeznaczony został na stypendia (w wysokości 3 tys. zł każde) dla dziewięciu uzdolnionych uczennic konińskich szkół. Były zajęcia m.in. z samoobrony na Bulwarze Nadwarciańskim, lekcje tańca, rozmowy z ratownikami WOPR, warsztaty dla nastolatek z zakresu radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie, samoakceptacji, zarządzania finansami. Rada włączyła się w organizację debaty „Razem dla bezpieczeństwa kobiet”, ufundowała wyposażenie tzw. różowych skrzyneczek, a na Rondzie Praw Kobiet dzięki konińskim radnym pojawiły się lilaki. To część aktywności rady, bowiem inicjatyw było znacznie więcej.

Konińska Rada Kobiet została powołana przez prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego 20 czerwca 2023 roku. W jej skład wchodzi 11 pań. Rada jest społeczna. Jej kadencja trwa cztery lata i kończy się w 2027 roku. Jest głosem koninianek, ma wspierać je, integrować i reprezentować.  —  Inicjatywa, która rok temu zrodziła się w głowie dziewczyn, spadła mi jak manna z nieba, bo przyznam, że w mojej głowie też mi taki pomysł świtał. Roczek to wiek niemowlęcy, ale nie w przypadku Konińskiej Rady Kobiet. Dziewczyny od pierwszego dnia mówiły pełnym głosem i do dziś wspierają ważne inicjatywy, żeby żyło się nam lepiej. Zależy mi, żeby wszystkie konińskie rady ze sobą współpracowały. Wtedy będę miał informację zwrotną – co jest potrzebne naszym mieszkańcom – mówił prezydent.

Pierwsze urodziny Konińskiej Rady Kobiet zostały zorganizowane w Domu Zemełki.

Źródło informacji: UM Konin