Problemy ze stopami i dłońmi? Skorzystaj z pomocy podologa.
Podolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zmian skórnych, aparatu paznokciowego dłoni i stóp. Problemy, z jakimi pojawiają się klienci w gabinecie podologicznym to: infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe, bolesne odciski, wrastające paznokcie, onycholiza (oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska).
Jako specjalistka z holistycznym podejściem zwracam uwagę na często zaburzoną biomechanikę stóp, która ma swoje źródło w barkach, szyi, stawach skroniowo-żuchwowych (zgrzytanie zębów), miednicy, kolanach czy bliznach pooperacyjnych. Należy pamiętać, że w prawidłowej pozycji stojącej pięty utrzymują 33% ciężaru ciała. Przodostopie ok. 40%, zewnętrzna część stopy 15%, duży palec 5%, a pozostałe palce 7%. – Pisze Agnieszka Szewczyk.
Jak prawidłowo dbać o stopy, by cieszyć się nimi długo?
„Zdrowe stopy noszą szczęśliwych ludzi” całe życie, więc warto o nie dbać nie tylko wtedy, gdy zaczynają boleć. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc odpowiednio zatroszczyć się o stopy:
1. Pilnujmy, aby stopy zawsze były czyste. Dokładnie osuszajmy je ręcznikiem papierowym, szczególnie przestrzenie międzypalcowe.
2. Skracajmy paznokcie na prosto, do kształtu opuszka i nie za głęboko.
3. Unikajmy stosowania kremu z wysoką zawartością mocznika (powyżej 15%).
4. Nie używajmy pumeksu, plastrów na odciski, skarpet złuszczających.
5. Pamiętajmy o odpowiednim doborze obuwia, koniecznie z szerokim przodem (polecam buty typu barefoot). Wyciągnijmy wkładkę z buta i połóżmy luźno stopę stojąc. Gdy wystaje ona poza obrys wkładki, zmieńmy obuwie. Palce powinny mieć swobodę ruchu w bucie, a nie być ściśnięte. To but powinien dopasować się do stopy, a nie odwrotnie.
Stylizacje hybrydowe na stopach, czy warto?
Moda na stylizacje hybrydowe wciąż przyciąga wiele nieświadomych klientek do salonów stylizacji. Trzeba pamiętać, że każda stylizacja obciąża aparat paznokciowy, a tym bardziej, jak dochodzi do ucisku w bucie. Ucisk drobnych naczyń krwionośnych i niedokrwienie opuszka często prowadzi do wspomnianej wcześniej onycholizy. Pod taką stylizacją nie widać, co się dzieje. Stylistki paznokci powinny uświadamiać klientki o tym, że z hybrydą nie należy biegać, iść w góry, wspinać się czy chodzić na obcasach. W każdym zawodzie obowiązywać powinna zasada: „primum non nocere”. Już wielkim błędem jest zakładanie hybrydy przy paznokciach z tendencją do wrastania, wkręcania się płytki, zmienionych chorobowo. Drogie Panie, szczerze mówię, nie warto sobie fundować takich na pozór „pięknie wyglądających paznokci”.
Kilka słów o krwiaku podpaznokciowym…
Krwiak podpaznokciowy (hematom) pojawia się na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych pod płytką paznokcia, najczęściej w wyniku uderzenia. Płytka paznokciowa zmienia kolor na ciemno-brązowy lub czarny, odczuwalny jest ból przy nacisku. W takim przypadku niezwłocznie należy udać się do podologa (w przeciągu 3 dni), nie na SOR, szkoda czasu! Podolog odbarczy płytkę specjalnym sterylnym frezem poprzez jej delikatne nawiercenie, co umożliwi usunięcie zgromadzonej pod paznokciem krwi, ból ustapi.
Autorka: Agnieszka Szewczyk – mgr-inż., śpiewająca podolog, kosmetolog, pedagog, absolwentka Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia
(kosmetologia) oraz Politechniki Krakowskiej (chemia i technologia kosmetyków). Właścicielka gabinetu podologicznego Pracownia Stóp Feetbuster. Jej pasją oprócz podologii jest śpiewanie i pisanie własnych tekstów piosenek.
Więcej informacji o działaniach Agnieszki znajdziesz na Facebooku, Instagramie oraz YouTube.