Sukces to działanie pomimo…

Myślę, że każda z nas ma zupełnie inną definicję sukcesu. Dla jednej będzie to własna, dobrze prosperująca firma. Dla drugiej dobrze poukładane życie rodzinne. A dla trzeciej utrata zbędnych kilogramów. Jednak każdą z nas łączy jedno – działanie pomimo.

Czym jest to tajemniczo brzmiące działanie pomimo?
Już tłumaczę. Kiedy obserwujemy ludzi sukcesu widzimy efekt końcowy, rezultat. Ich karierę możemy porównać do góry lodowej. Ta niewielka część, którą możemy zaobserwować na powierzchni, to są zrealizowane cele, osiągnięcia, zwycięstwa, świetne kontrakty, itp. Często interpretujemy to w kategoriach, że „im się udało”, na pewno mieli znajomości, mieli kasę na start, dobrze ustawionego męża. Mogłabym wymieniać w nieskończoność.
Trudno jest zrozumieć, że za pięknym wizerunkiem kobiety sukcesu stoi coś więcej. Coś czego nie widać gołym okiem bo o tym mówi się rzadko a szkoda. Pod powierzchnią tej góry kryje się znacznie więcej. To tam jest prawdziwe zaplecze sukcesu. Tam kryje się krew, pot, łzy. Tam znajdziesz niezliczoną ilość porażek, chwil słabości i zwątpienia. Kiedy zajrzysz pod powierzchnię tej góry zobaczysz prawdziwy charakter osoby, którą tak łatwo przyszło Ci ocenić w kategoriach „jej się udało”. Tam się nic nie udało – to właśnie w tym miejscu odbyło się działanie pomimo. Pomimo porażek, niepowodzeń, bólu, łez, chwil zwątpienia. W tym miejscu odbywa się wewnętrzna walka z samą sobą. Z własnymi słabościami, lękami, obawami. Tego jest mnóstwo i zapewne nie wszystko udało mi się wymienić. Pamiętaj, kiedy patrzysz na piękne, pełne blichtru kariery czy to Ani Lewandowskiej, czy Ewy Chodakowskiej czy też Małgosi Rozenek Majdan, J.K Rowling, Jennifer Lopez, przypomnij sobie górę lodową, weź głęboki wdech i zajrzyj pod powierzchnię. Zrozumiesz jaką ciężką pracę w swój rozwój włożyła każda z nich, by móc być dokładnie w tym miejscu, w którym jest teraz. Co więcej, żadna z nich się nie zatrzymała. One idą dalej, idą po więcej. Może się wydawać, że sukces ma wysoką cenę ale brak działania wystawia rachunek, który zwala z nóg. Kiedy zapytasz każdą z nich czy było warto – bez wahania powiedzą, że tak.

Działanie pomimo dotyczy każdej dziedziny życia. Kiedy walczysz o powrót do zdrowia, na Twojej drodze pojawią się trudności i chwile w których nie raz zapytasz samą siebie czy to ma jakikolwiek sens. Czy nie warto odpuścić. Pamiętaj jednak, że życie jest jedno jedyne i nie będzie powtórki. Następnie zapytaj samą siebie czy chcesz to życie przeżyć jako tako czy na własnych warunkach? Jeśli wybierasz tę drugą opcję, to zacznij działać pomimo. Nie ma innej drogi. Sukces osiągniesz w momencie, w którym liczba podjętych działań będzie większa niż liczba odniesionych porażek.

Sukcesem w życiu osobistym nie zawsze będzie szczęśliwa rodzina i piękne małżeństwo wzorem z amerykańskich, romantycznych filmów. Będzie to również kobieta, która mimo rozwodu i rozpadu, do niedawna pięknej rodziny, poukładała życie na nowo. Odbuduje swój charakter, odnajdzie poczucie własnej wartości, stanie stabilnie na własnych nogach i pójdzie dalej. Pomimo trudnych sytuacji licznych komplikacji, poukłada relacje z samą sobą i na nowo stworzy świat dla siebie i swoich dzieci.

Przedstawię Ci w kilku krokach mój własny sposób na działanie pomimo. Ich odpowiednia sekwencja nie raz pozwoliła mi skrupulatnie punkt za punktem osiągać moje cele, przezwyciężać słabości i trudności, które się pojawiły i jeszcze nie raz się pojawią. Pierwszy raz tę sekwencję wykorzystałam kiedy postanowiłam zawalczyć o swoje zdrowie.

Określ swoje dlaczego

By móc podjąć jakiekolwiek działanie musisz wiedzieć dlaczego to robisz. Musisz znać swój powód dla którego decydujesz się zacząć. Co więcej ten powód, to „dlaczego” musi być wyłącznie Twoje i pochodzić z Twojego wnętrza. Nie możesz kierować się motywacją swoich bliskich koleżanki czy też influencerki, którą wiernie obserwujesz. Musi być Twoje. W przeciwnym razie nic się nie wydarzy a Twoje działanie na wstępie będzie skazane na porażkę a tego nie chcesz.

Cel

Skoro już wiesz dlaczego chcesz ruszyć w drogę, to warto też sobie rozpisać jaki jest Twój kierunek. Czy wyobrażasz sobie, że pilot samolotu nie wie albo mniej więcej kojarzy dokąd leci? Gdyby tak było, większość lotów kończyłaby się katastrofą. Musisz znać swój cel i dokładnie go rozpisać, uwzględniając wszystkie najmniejsze składające się na niego szczegóły. 

Decyzja

Skoro już ustaliłaś swoje dlaczego i dokładnie określiłaś swoje cele to czas na podjęcie decyzji. Decyzji, że rozpoczynasz działanie, które doprowadzi Cię do celu. To jest ten moment, w którym podobnie jak pilot samolotu, decydujesz o odpaleniu silników i rozpoczęciu procedury startu.

Działanie

Jesteś w trakcie drogi do wyznaczonego przez Ciebie celu. Wydaje Ci się, że najtrudniejsze za Tobą, jednak przed Tobą może pojawić  się absolutnie wszystko, komplikacje, turbulencje. Część z nich prawdopodobnie udało Ci się przewidzieć ale mogą pojawić się takie, których się w ogóle nie spodziewasz. Dlatego pamiętaj o działaniu pomimo tych trudności. W razie konieczności skoryguj swój plan, zmodyfikuj drogę do celu, tak by odnieść jak najmniejsze szkody. Podobnie jak pilot samolotu koryguje plan lotu by ominąć burzę. Cel pozostaje nadal ten sam. Zmienia się jedynie droga do niego. Może się ona wydłużyć ale wygrany jest ten, który dociera do mety.

Celebruj

Bardzo często zapominamy o nagradzaniu samych siebie za pracę jaką wykonujemy. Wydaje nam się, że świętować można jedynie wielkie wydarzenia i sukcesy. Wręcz przeciwnie. Nasz umysł potrzebuje uznania a kto jak nie my same najlepiej możemy siebie docenić? Pamiętaj  o celebrowaniu nawet najmniejszych sukcesów. Nie mam na myśli organizowania i obchodzenia hucznych imprez. Może być to drobny upominek, którym obdarujesz samą siebie np. książka, dobra kawa w kawiarni, spacer na jaki się udasz, czy nawet słowo uznania, które powiesz sama sobie. Mamy tendencję do wyolbrzymiania porażek i nadawaniu im ogromnego znaczenia, przy równoczesnym umniejszaniu swoich sukcesów. Warto tę zależność odwrócić.

W życiu nic nie dzieje się samo. Mamy pełną odpowiedzialność za to jak to życie przeżyjemy. Nie ma tutaj ani miejsca na powtórkę ani zrzucanie na innych winy za nasze niepowodzenia. Jeżeli rzeczy w Twoim życiu nie idą tak, jakbyś sobie życzyła, zastanów się dobrze i zmień sposób działania. Porażki i trudności na pewno się pojawią. Wyłącznie od Ciebie zależy co z tym zrobisz i jak do tego podejdziesz. Pamiętaj: porażka nie jest Twoją definicją i nigdy nie jest ostateczna. Jest wyłącznie lekcją, którą należy odrobić by moc pójść dalej.

O Autorce:

Agnieszka Boryna – inspiratorka i motywatorka kobiet do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu, blogerka, przedsiębiorczyni. Uczy kobiety jak żyć na własnych warunkach, jak pokonywać trudności i przezwyciężać słabości, jak obudzić w sobie ukryty potencjał i mieć odwagę by spełniać marzenia. Autorka bestsellerowego kursu „Kobieta Niemożliwa” – stworzonego właśnie z myślą o kobietach. Podcastu o tej samej nazwie. Współautorka książki „Chcę Wwwięcej”.
Więcej o Agnieszce znajdziesz na jej stronie internetowej www.agnieszkaboryna.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Fot. Unspalsh