4.09.2024 Rzeszów: Zrozumieć udar – Konferencja informacyjno-profilaktyczna dotycząca przyczyn i skutków udaru mózgu.
Udar to choroba, która dotyka nie tylko samego pacjenta, ale wręcz paraliżuje cały system rodzinny. Opieka nad osobą po udarze wymaga zorganizowania zarówno leczenie medycznego, szeroko rozumianej rehabilitacji i terapii oraz wsparcia psychologicznego. Jest to proces długotrwały i bardzo trudny. Na przestrzeni ostatnich lat odnotowuje się coraz większe liczby zachorowań na udar mózgu, zwłaszcza ludzi mlodych. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać chorobom cywilizacyjnym powodującym udary mózgu.
Już 4.09.2024 r. w godzinach od 10:00 do 15:00 w Rzeszowie odbędzie się Konferencja informacyjno – profilaktyczna dotycząca przyczyn i skutków udaru mózgu pod nazwą „Zrozumieć udar”. To wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby i jej skutków. Podczas spotkania eksperci z różnych dziedzin podzielą się swoją wiedzą na temat przyczyn, objawów i leczenia udaru oraz przybliżyć istotę procesu rehabilitacji.
Jednym z najważniejszych elementów konferencji będą wypowiedzi osób, które na własnej skórze doświadczyły skutków udaru. Pacjenci i ich rodziny podzielą się swoimi historiami, dzięki czemu uczestnicy będą mogli lepiej zrozumieć, jak żyje się po wystąpieniu tej choroby i jakie wsparcie jest dostępne. To wyjątkowa okazja, aby zadać pytania i porozmawiać bezpośrednio z osobami, które zmagają się ze skutkami udaru. Konferencja „Zrozumieć udar” to nie tylko wykłady i panele dyskusyjne, ale także przestrzeń do wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia.
Fundacja U_DAR Inkubator Przemian, będąca organizatorem konferencji powstała na bazie wieloletnich doświadczeń i obserwacji w pracy z osobą po udarze mózgu. Z myślą o osobach po udarze mózgu i ich rodzinach i ma na celu wypełnić lukę w systemie wsparcia dla tych osób. Proces rehabilitacji po udarze jest długi i wymagający, a rodziny często czują się zagubione i bezradne.
Dlatego potrzebne jest:
- Wsparcie: Zapewnienie kompleksowego wsparcia osobom po udarze i ich rodzinom.
- Edukacja: Upowszechnianie wiedzy na temat udaru mózgu i procesów rehabilitacji.
- Emocjonalne wsparcie: Stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia.
Motyl w naszym logo symbolizuje konieczność przemiany i nadzieję, że w jej wyniku może narodzić się coś pięknego. Udar jest trudnym doświadczeniem, ale z odpowiednim wsparciem można odzyskać utracone umiejętności i cieszyć się życiem na nowo.
U_DAR to akronim, który oznacza:
- Ucierpiałeś – doznałeś choroby w wyniku której utraciłeś swoje dotychczasowe możliwości
- Doświadczaj – skonfrontuje się ze swoimi ograniczeniami i możliwościami
- Akceptuj – siebie i swoją sytuację.
- Rozwijaj – swoje umiejętności i potencjał.
JESTEŚMY PRZEKONANI, że mając taką pomoc można z czasem przywrócić osobę dotkniętą uszkodzeniem mózgu do aktywności społecznej, a cały zaburzony przez chorobę system rodzinny wesprzeć w tym trudnym i wyczerpującym procesie walki o godność i jakość życia.
Fundacja U_DAR Inkubator Przemian otrzymała możliwość organizacji wydarzeń popularyzujących współpracę lokalnych organizacji z samorządem. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do dyskusji, debaty i dialogu, które mogą przyczynić się do wypracowania systemowych rozwiązań na rzecz społeczności lokalnej.
W ramach tej inicjatywy, Fundacja zaproponowała serię spotkań, które będą poświęcone problemom osób po przebytym udarze mózgu. Chcemy zwrócić uwagę przedstawicieli instytucji i samorządu na trudności, z jakimi borykają się te osoby po wyjściu ze szpitala, oraz dać im możliwość nawiązania dialogu i współpracy w celu wypracowania skutecznych rozwiązań.
Z wielką przyjemnością do Międzynarodowego Centrum Integracji FENIKS w Rzeszowie zaprosiliśmy rzeszowskie instytucje na serię spotkań w ramach inicjatywy „NO to kawa na ławę”.
Przed nami również kolejne zaplanowane wydarzenia na przełomie października / listopada, a mianowicie „Punkt konsultacyjny” w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie oraz „Kawiarenka z Udarem” w Urban Lab. Zapraszamy dośledzenia kolejnych inicjatyw fundacji.
Więcej informacji o działaniach Fundacji znajdziesz na Facebooku.
Źródło: Materiały prasowe.