Fundacja Głos Kobiet Ukrainy

Fundacja Głos Kobiet Ukrainy została oficjalnie założona w czerwcu 2022 roku, z inicjatywy Iryny Shatkivskiej, ponieważ sama jako uchdźczyni, przybyła do Polski na początku wojny Rosji z Ukrainą. Widząc ogromną potrzebę pomocy kobietom i dzieciom, które nie znały języka i z dnia na dzień pozostawiły całe swoje życie w Ukrainie, postanowiła działać i pomagać.

W związku z tym , że w Mrągowie i okolicach przybywało uchdźczyń z dziećmi, przybywało również problemów i wyzwań. W momencie jak już było około 1500 kobiet w Mrągowie i okolicach, stwierdziłam że trzeba założyć fundację, bo przecież i tak pomagamy, a po założeniu będziemy lepiej widoczni, łatwiej będzie nas znaleźć, dotrzeć, ale i w drugą stronę, będziemy mogli łatwiej otrzymać pomoc, aby ją przekazać potrzebującym.

To był początek. Razem z przyjaciółmi założyłam naszą fundację. Wtedy w 2022 roku, naszą misją była pomoc doraźna, przy zakwaterowaniach, przygotowaniu dokumentów, dotarciu do lekarzy i wszelkich bieżących spraw. Jednocześnie organizowaliśmy transporty i pozyskiwaliśmy żywność, leki, opatrunki i wysyłaliśmy do Ukrainy. W tym samym czasie pozyskiwaliśmy środki finansowe dla sierot żołnierzy na froncie, organizując np. Wielki Koncert ” Odczuj Ukrainę” na 3000 widzów z udziałem gwiazd sceny ukraińskiej i polskiej.W miarę upływu czasu, potrzeby zmieniały się i powstawały nowe związane z bieżącymi problemami. Organizowaliśmy sami jak i we współpracy z innymi fundacjami naukę języka polskiego, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Cyklicznie były prowadzone, przeze mnie osobiście ,grupowe i indywidualne spotkania psychologiczne, często dla osób w strasznych traumach, po przejściach wojennych. Prowadziłam te spotkania w kilku miastach w regionie. Pomagaliśmy również w skrajnych przypadkach w kontaktach z psychiatrą łącznie umieszczeniem w Szpitalu Psychiatrycznym w Olsztynie, gdzie leczenie przyniosło bardzo dobry efekt.

Do dnia dzisiejszego zorganizowaliśmy wiele imprez kulturalno-integracyjnych, wspólnych pochodów z mieszkańcami miasta, np. Dzień Niepodległości, Świąt i innych spotkań. Współpracujemy stałe z organizacjami w Ukrainie, współorganizujemy imprezy, jak np. Wielki Finał Tańca Dziecięcego DANCE FRONT w Ostródzie, w lipcu 2023, na ponad 700 uczestników na scenie. Nasza misja ewaluuje, spectrum naszego działania poszerza się.

Obecnie współpracujemy z Bankiem Żywności i pomagamy domom opieki seniorów , domom dzieci niepełnosprawnych oraz ukraińskim rodzinom. Cały czas odbywają się spotkania zarówno z Polkami jak i Ukrainkami, gdzie jako trenerka fitness oraz psycholog, prowadzę motywacyjne treningi. Celem jest wzbudzenie wiary w siebie, odkrycie swoich możliwości i zdefiniowanie swoich słabych stron, tak, aby kobiety uwierzyły w swoje możliwości.

Dzięki takim działaniom fundacji , stają się odważniejsze, zaczynają szukać pracy, która im odpowiada. Nasza fundacja jest cały czas dostępna zarówno dla Ukrainek jak i Polek, jesteśmy otwarci na każdą pomoc. Jest wiele tematów i problemów, z którymi się spotykamy na bieżąco, i o których możemy długo rozmawiać.

Autor: Iryna Shatkivska, Prezes Fundacji Głos Kobiet Ukrainy

Fot. Fundacja Głos Kobiet Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *