Growth mindset to wspólny mianownik dla kobiet w IT

Programistka, testerka, konstruktorka, informatyczka, analityczka, architektka, project managerka czy handlowiec. Nie ma znaczenia, którą gałąź branży IT reprezentują. Wszystkie podkreślają, że są nastawione na rozwój i rozwiązywanie problemów. Na temat swojej roli w zespołach, relacji z kolegami po fachu i docenianiu za kompetencje, a nie płeć wypowiadają się Anna Nikiel – programistka, Magdalena Konca – architektka systemów informatycznych, Agata Budaszewska – testerka oprogramowania oraz Kalina Litwiniuk – Zastępca Dyrektora Działu Sprzedaży pracujące w Enigma Systemy Ochrony Informacji. Firma zajmuje się szeroko pojmowanym bezpieczeństwem od strony systemów informatycznych dla rynku publicznego i prywatnego jak również jako producent urządzeń wykorzystywanych przez służby mundurowe (policję, wojsko, straż graniczną czy więziennictwo).

Praca zdalna, dobra atmosfera i możliwość rozwoju

Takie oczekiwania według ankiety Kobiety w IT wykonanej na zlecenie  Non Fluff Job Insights mają dziewczyny. Za najważniejszy aspekty zatrudnienia kobiety uznają atmosferę w pracy i możliwość rozwoju (wskazuje na nie, aż 74% ankietowanych). To jak kobiety czują się w pracy przekłada się na ich efektywność i dociekliwość. Im lepiej się  czują tym łatwiej rozwiązują problemy i poszerzają swoją wiedzę o nowości rynkowe. Praca na ciekawych projektach jest dla kobiet tak samo ważna jak atrakcyjne wynagrodzenie. Renoma firmy nie ma dla nich większego znaczenia jeśli mają zagwarantowany rozwój.

Kobiety w Enigmie stanowią ok. 30% całkowitego zatrudnienia – ten udział rośnie z roku na rok. Muszą w takiej organizacji często stawiać czoła różnym wyzwaniom, jednak ich determinacja i zdolność do przystosowania pozwalają im odnosić sukcesy. Jakie wyzwania przed nimi stoją? Zdaniem Kaliny Litwiniuk, Zastępcy Dyrektora Działu Sprzedaży. – W dzisiejszych czasach największym wyzwaniem jest kreowanie nowych technologii lub ścieżek. Podążanie za technologią jest naturalnym elementem codziennej pracy. W tym wszystkim istotne jest to, aby mieć przy sobie zespół ludzi, na których można liczyć bez względu na płeć.

To mit, że IT jest męską branżą

Według danych z  raportu Kobiety w IT płeć piękna znacznie częściej niż mężczyźni obsadzana jest na stanowiskach testerskich. Takie samo zdanie ma Agata Budaszewska – testerka oprogramowania w Enigma SOI. Uważam, że IT nie jest branżą typowo męską, nigdy też nie postrzegam obszaru testerskiego w ten sposób. W naszym dziale prawie połowa zespołu to kobiety. Myślę, że jedną z cech, które przyczyniają się do sukcesów kobiet w tym sektorze jest determinacja w dążeniu do celu. Nie twierdzę, że mężczyźni jej nie mają. Uważam, że u kobiet po prostu jest ona większa z uwagi na to, że to właśnie my częściej cierpimy na syndrom oszusta i czujemy potrzebę wykazania się i dopilnowania każdego szczegółu, aby nikt nie zarzucił nam niekompetencji. Musimy udowodnić sobie, że jesteśmy tu z jakiegoś powodu, że ktoś dostrzegł coś w nas i dlatego to nas wybrał do tej pracy.

W IT liczą się kompetencje i ujemności, nie płeć

Magdalena Konca, Architekt Systemów w Enigmie SOI idzie krok dalej uzasadniając, że płeć schodzi na dalszy plan, a liczą się kompetencje i umiejętności. – Uważam, że coraz rzadziej kobiety w branży spotykają się z trudnościami spowodowanymi płcią. Takie stereotypowe myślenie to najprawdopodobniej pokłosie wielu lat utrwalania przekonań, że istnieją podziały na zawody męskie i damskie. Podobny punkt widzenia przedstawia Agata Budaszewska wskazując, że sam fakt bycia kobietą nie wpływa znacząco na rozwój projektów czy innowacje.  – Z mojej obserwacji wynika, że zespoły w każdej branży zyskują na różnorodności pracowników. Chciałabym, aby zawsze przy rozpatrywaniu mojej kandydatury na nowe stanowisko lub do kolejnego projektu w pierwszej kolejności uwzględniano  doświadczenie i kompetencje jakie posiadam. – podkreśla Agata.

Polskie programistki znają średnio 4 języki programowania – dokładnie tyle samo co ich koledzy z branży

Co do tego, że rozwój oprogramowania to podstawia, nie trzeba nikogo przekonywać. W tej kwestii kobiety również mają sporo do powiedzenia. 85% respondentek ankiety Kobiety w IT pracuje w zespołach developerskich. 30% pracuje nad rozwojem oprogramowania w technologiach Backendowych. Drugą najpopularniejszą specjalizacja jest Frontend, który minimalnie wyprzedza pozycje testerskie. Polskie programistki najczęściej kodują w JavaScripcie i w Javie. Trzecim najpopularniejszym  językiem programowania jest C#. W ogólnym zestawieniu technologii, których znajomość deklarują programistki wysuwa się SQL (83%), Java (63%) i Python (55%). Polskie programistki znają średnio 4 języki programowania – dokładnie tyle samo co ich koledzy z branży.  Wygląda na to, że nie istnieją uwarunkowania, które różnicowałyby programistów i programistki w zakresie wiedzy i ujemności jakie posiadają biorąc pod uwagę predyspozycje płciowe.

Anna Nikiel, programistka, uważa, że nie ma ogólnych cech zależnych od płci.  – Wszystko sprowadza się do cech osobowych, właściwych danej osobie. Owszem, istnieją pewne częściej występujące kobiece cechy wynikające z wpływów biologicznych, czy społecznych, ale biorąc indywidualnie każdą osobę „pod lupę” szybko przekonujemy się, że nie warto generalizować. Bardziej istotne jest skupienie się na pasji i zainteresowaniach, niż stereotypowych cechach wynikających z płci. Myślę, że branża IT będzie się rozwijać. Siłą rzeczy nowymi pracownikami tego sektora będą również kobiety. Moim zdaniem sporo się zmieniło przez ostatnią dekadę. Dla ilustracji tego zjawiska może być fakt, że na moim kierunku studiów (bioinformatyka) dziewczyny stanowiły 50%.

Zaprogramowane na dobrą współpracę

Czy większa, niż u mężczyzn, determinacja jest charakterystyczna dla kobiet? Z obserwacji Kaliny Litwiniuk wynika, że tak. Właśnie wśród kobiet widzi większą otwartość i chęć rozwoju osobistego. Ponadto okazywanie empatii i zrozumienie drugiego człowieka łatwiej przychodzi kobietom, co może poprawić efektywność współpracy i relacji między członkami zespołu.

Rola kobiet w branży IT staje się coraz bardziej istotna,

zarówno na polskim rynku, jak i globalnie. Managerem w IT może zostać każdy bez względu na płeć. Badania wskazują, że ok. 5% kobiet pełni funkcję managera. Warto podkreślić, że odsetek managerek i managerów jest taki sam. Rolę takie jak, manager czy lider zespołu, są ściśle powiązanie z wiedzą i kompetencjami. Kobiety odnoszą sukcesy, przyczyniając się do innowacji, różnorodności i rozwoju technologicznego. Ich obecność w branży nie tylko inspiruje, ale także przekłada się na lepsze wyniki oraz bardziej dynamiczny rozwój całej dziedziny informatyki.

Wysokość wynagrodzenia i elastyczna forma zatrudnienia to skuteczny wabik dla talentów

Na rynku widać coraz większe zainteresowanie możliwością przekwalifikowania się do ról w sektorze IT.  Kobiety liczą, że w ten sposób spełnią swoje ambicje zawodowe łącząc ciekawą pracę z życiem rodzinnym i pasjami. IT jawi się jako lepsza perspektywa na zarobek i work – life balance. Obecnie na rynku nadal brakuje programistów z różnych dziedzin. Jak widać tę niszę śmiało mogą zapełnić kobiety.

Kobieto – zaprogramuj swoją karierę z Enigmą!

Źródło: Materiały prasowe

Fot. Pixabay