Jak skutecznie przygotować się do wystąpień publicznych czy warsztatów?

Chcesz zdobyć pełną uwagę uczestników, tak aby zaciekawić ich tematem wykładu i żeby nie zasypiali ukradkiem? Zastanawiasz się, od czego zacząć przygotowania do wystąpienia? Trafnie podsumował ten temat mój ulubiony szkoleniowiec Robert L. Jolles, autor ,,Jak prowadzić seminaria i warsztaty.”

,,Przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia wymaga nie tylko znajomości tematu, ale również umiejętności rozmowy z ludźmi oraz wiedzy z dziedziny psychologii i dydaktyki.”

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu warsztatów polecam zaznajomić się z literaturą branżową. Dla mnie nieocenionym źródłem wiedzy są książki autorstwa doświadczonych szkoleniowców, jak wyżej wymieniony Robert L. Jolles czy Agata i Jerzy Rzędowscy.

Inny sposób na zdobycie merytorycznej wiedzy w temacie warsztatów czy wystąpień publicznych to czytanie blogów tematycznych czy obserwowanie profili doświadczonych twórców. Zazwyczaj wybieram 1-2 osoby i uczę się od nich.

  • Jak przekazać wiedzę, żeby ludzie słuchali Cię, zadawali pytania, nie zburzyli Twojego planu wystąpienia? 
  • Powinnaś przygotować prezentację ze slajdami, zdjęciami? A może lepiej, żebyś działała bez tych pomocy wizualnych?
  • Jak powinnaś się ubrać?
  • Jak przywitać się z uczestnikami?

Uważam, że niezwykle ważna jest gotowość wewnętrzna na wystąpienia przed publicznością. Jest to proces zdobywania wiedzy oraz doświadczenia w swojej dziedzinie. W moim przypadku dopiero po etapie długiego dokształcania przyszedł moment na wyjście ze swoją wiedzą do publiczności. Musiałam sama wewnętrznie przepracować temat. 
W pewnym momencie powiedziałam sobie „Mogę dzielić się swoją wiedzą z innymi, bo jestem świetnie przygotowana merytorycznie i praktycznie.” To był mój przełom.

Podzielę się z Tobą tym, jak przygotowywałam się do warsztatów, na które zostałam zaproszona przez organizację non profit z mojego miasta. 

Na początku wybrałam temat wystąpienia. Wiem, z czym ludzie mają duże problemy, dlatego wybrałam temat ,,Zareklamuj się w Social Mediach. Jak napisać skuteczne bio.”

Przygotowałam i rozpisałam w punktach plan warsztatów.

Przygotowałam prezentację w Canvie. Była dość krótka (kilka slajdów), ale merytoryczna, napisana łatwym językiem. Wypunktowałam najważniejsze słowa kluczowe. Dodałam zdjęcia.

Przećwiczyłam wystąpienie przed znajomą (na zoom), żeby sprawdzić ile zajmie mi całe wystąpienie.

Sprawdziłam czy są pytania do prezentacji i odpowiedziałam na nie. Okazało się, że skończyłam prezentację przed wyznaczonym czasem.  Wiedziałam, że będę musiała przygotować jeszcze jakieś materiały, bo moje wystąpienie miało trwać godzinę. Dołożyłam sekcję o profilach w Social Mediach, które wyróżniają się: pod względem estetyki, sposobu napisania biogramu, dopasowania zdjęcia profilowego.

Przeczytałam kilka razy prezentację, chciałam uniknąć błędów, literówek.

W dniu prezentacji przygotowałam eleganckie ubranie. Zadbałam o notes, kartki, długopisy. Zabrałam ze sobą wodę.

Dotarłam na miejsce 20 minut przed czasem. Zadbałam o wodę dla uczestniczek i przewietrzenie sali.

Przywitałam się z uczestniczkami. Zaczęłam od krótkiego przedstawienia swojej osoby (kim jestem prywatnie oraz czym zajmuję się w Social Mediach). 

Przedstawiłam ogólny zarys spotkania: o czym będzie warsztat, że zainteresowanym osobom prześlę prezentację mailowo, że pytania można zadawać na bieżąco.

W czasie warsztatu nie tylko prezentowałam temat, ale też zadawałam pytania uczestniczkom. Dopasowałam ton głosu do osób słuchających mnie. Pozwoliłam na ,,otworzenie się” i zaangażowanie w temat uczestniczek.

Po warsztacie podziękowałam za uczestnictwo. Przekazałam wizytówki z namiarami do siebie i na swoje profile.

Autor: Monika Run

Kilka słów od Moniki: 

„Jestem szczęśliwą mamą i żoną, zakochaną w naturze, samorozwoju i książkach.
W ,,onlajnie” znajdziesz mnie jako  @marketingwspodnicy.pl
Niedługo będę mogła zaprosić Cię na moją stronę internetową. Już nie mogę się doczekać!”

Jeśli zaciekawił Cię artykuł i chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat przygotowywania się czy przeprowadzania warsztatów, szkoleń z zakresu Social Mediów napisz do Moniki.