Samoakceptacja kobiet: droga do prawdziwego piękna
My kobiety, niestety bardzo często jesteśmy krytyczne w stosunku do samych siebie. Wpływ na to ma wiele czynników, ale myślę, że głównym jest to jak byłyśmy wychowywane, w jakich emocjach dorastałyśmy i kto kiedyś nam coś powiedział. Ale to nie jedyna przyczyna braku samoakceptacji, jest ich więcej, wspomnę o nich później.
Natomiast cieszy mnie fakt, że coraz więcej mówi się o tym jak ważna w życiu jest samoakceptacja, jak ważne jest by zaakceptować siebie, swoje ciało i pokonać kompleksy. Bo to jest możliwe.
Siła akceptacji własnego ciała
Samoakceptacja, czyli akceptacja siebie samej taką jaką jestem, jest niezwykle ważna dla każdej kobiety. Kiedy już pokonamy kompleksy i zaakceptujemy siebie, nagle zmienia się wszystko. Jednakże, w dzisiejszym społeczeństwie, presja dotycząca wyglądu, standardy urody narzucane przez media i społeczność, często utrudniają kobietom akceptację własnego ciała. Ale jest coś jeszcze, a mianowicie nasza przeszłość. Kiedy pracuję z kobietami często okazuje się, że usłyszały coś w dzieciństwie, czasie dorastania co wpłynęło na ich postrzeganie siebie już na zawsze. Najczęściej mama, ciotka czy babcia powiedziały kiedyś coś w stylu “ty to masz takie cienkie włosy” lub “masz takie szerokie uda”, “masz za krótkie nogi” itp. Na wiele kobiet takie jedno zdanie wpłynęło bardzo negatywnie. To doprowadziło do pojawiania się kompleksów, które często mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne i pozostały z nimi na resztę życia.
Czy kobiety akceptują swoje ciało?
Badania, ale też i moje doświadczenie w pracy z kobietami pokazują, że wiele kobiet boryka się z trudnościami w akceptacji swojego ciała. Wiele z nich doświadcza niskiego poczucia wartości z powodu niezgodności pomiędzy rzeczywistym wyglądem a idealizowanymi standardami piękna. Oglądanie retuszowanych zdjęć modelek w mediach społecznościowych czy czasopismach może prowadzić do poczucia niedoskonałości i niezadowolenia ze swojego wyglądu. Porównywanie się z innymi i przekonanie, że to co widzimy na zdjęciu, dokładnie tak samo wygląda w rzeczywistości jest bardzo niezdrowe, a kiedy połączymy to jeszcze z tymi przykrymi uwagami, kierowanymi w naszą stronę w dzieciństwie, naprawdę trudno jest zmienić sposób myślenia. Ale wiem, że jest to możliwe, a co ważniejsze, jest to niezbędne by czuć się szczęśliwą.
Dlaczego kobiety mają kompleksy?
Kompleksy dotyczące wyglądu mogą mieć różnorodne przyczyny. Często wynikają one z presji społecznej, o czym pisałam wyżej, z porównywania się z innymi, koleżankami czy siostrą. Ale niebezpieczne jest też myślenie, że to z nami jest coś nie tak, że to co widzimy u innych jest dobre, lepsze, a nasze ciało takie nie jest. Takie podejście jest przykre, bo to my najbardziej na tym cierpimy i jednocześnie robimy sobie krzywdę.
Jak możemy radzić sobie z kompleksami?
Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z kompleksami jest budowanie pozytywnego wizerunku siebie. Ważne jest zrozumienie, że każda kobieta jest piękna na swój sposób, niezależnie od tego, czy odpowiada obowiązującym standardom piękna czy nie. Warto skupić się na aspektach siebie, które sprawiają radość i poczucie spełnienia, zamiast skupiać się na niedoskonałościach.
Ważne jest, by znaleźć przyczynę naszych kompleksów, czyli znaleźć w pamięci sytuację z przeszłości, w której ktoś powiedział coś przykrego na nasz temat i to zostało z nami na zawsze. Kiedy się z tym skonfrontujemy, najczęściej okazuje się, że ta osoba mówiąc do nas, tak naprawdę mówiła o sobie i przelała swoje niezadowolenie na nas. Warto poświęcić trochę czasu, by przypomnieć sobie ten moment, to bardzo szybko może uleczyć.
Kolejnym ważnym krokiem jest unikanie porównań z innymi. Każdy człowiek jest jednostką niepowtarzalną, a porównywanie siebie z innymi tylko zwiększa niezadowolenie. Zamiast tego, warto celebrować swoje unikalne cechy i doceniać swoje ciało za to, kim się jest. Warto podziękować swojemu ciału, za to ile znosi, ile wytrzymuje i jak dobrze nam służy.
Wreszcie, praktykowanie samoakceptacji wymaga czasu i pracy nad sobą. Ćwiczenia takie jak pozytywne myślenie, dbanie o zdrowie psychiczne i emocjonalne, np. poprzez czytanie wspierających książek, a także unikanie toksycznych treści medialnych, mogą znacząco wspomóc proces samoakceptacji.
Ale nie zapominajmy też o tym, by pracować nad naszym wyglądem fizycznym, bo jeśli coś możemy zmienić i to sprawi, że poczujemy się lepiej to rozpocznijmy tę pracę. Takie działanie w połączeniu z wewnętrzną akceptacją daje najlepsze efekty.
Myślę, że warto też zwrócić uwagę na strój, który także może świetnie pomóc w budowaniu akceptacji swojego wyglądu. Dobrze dobrane do sylwetki zestawy mogą pięknie podkreślić atuty sylwetki i sprawić, że każda kobieta od razu poczuje się piękna.
Z doświadczenia wiem, że brak umiejętności dobrania właściwych fasonów ubrań dla siebie także pogłębia poczucie braku samoakceptacji. Dlatego warto zwracać uwagę na nasze stylizacje, by w tym procesie były wsparciem.
Podsumowanie
Samoakceptacja jest kluczowa dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego każdej kobiety. Akceptacja własnego ciała może być wyzwaniem, ale jest fundamentalnym krokiem w kierunku poczucia szczęścia i spełnienia. Poprzez budowanie pozytywnego wizerunku siebie, unikanie porównań, znalezienie źródła kompleksów i praktykowanie samoakceptacji, kobiety mogą stopniowo przezwyciężać kompleksy i celebrować swoją jedyną w swoim rodzaju piękność. To proces, który warto pielęgnować dla własnego dobra i harmonii wewnętrznej. Kiedy pełna samoakceptacja pojawia się w naszym życiu, żyje się znacznie lepiej, z uśmiechem, pojawia się przekonanie, że wszystko jest tak jak być powinno. Bo kiedy czujemy się dobrze same z sobą, jesteśmy dużo silniejsze.
O Autorce:
Paula Wrąbel – Osobista Stylistka – W 2017 roku przeprowadziła metamorfozę pierwszej klientki. Od 2019 roku jest Osobistą Stylistką w pełnym wymiarze godzin. Od tego czasu współpracowała m.in. z: Fundacją Rak&Roll, Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Leona Koźmińskiego , Targiami WOW Fashion Select, Biznesem w Kobiecym Stylu. Pracowała przy sesjach zdjęciowych do Kalendarzy Gwiazd: Fundacji Akogo Ewy Błaszczyk, Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi, SOS Wioski Dziecięce. Miała okazję stylizować wiele aktorek, aktorów, kobiet biznesu.
Prowadzi autorskie Warsztaty Stylu dla Kobiet. Autorka czterech e-booków, które stworzyła na potrzeby swoich klientów m.in. “Pokochaj siebie i swój styl”. Pracuje nad stylem klientów indywidualnych zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Stylizacją zajmuje się z pasji, z wyczucia jakie ma i z misji, by każdy wyglądał i czuł się dobrze w tym co nosi, ponieważ strój dodaje pewności siebie, energii i wspiera nas w codzienności.
Więcej o działaniach Pauli znajdziesz na stronie TUTAJ oraz na Instagramie.
Fot. Obraz autorstwa lookstudio na Freepik