Spotkanie online: Jak wyjechać razem na wakacje i nie zwariować?
Jest środek sezonu wakacyjnego i wielu z nas urlop ma nadal przed sobą. Czekamy na niego niczym dzieci na Świętego Mikołaja. Liczymy, że nadrobimy wszystko na co brakuje nam czasu na co dzień: sen, wypoczynek, smaczne jedzenie, długie spacery, rozmowy z partnerem. Bardzo często lista naszych zadań do wykonania jest zbyt długa by można było ją zmieścić w tygodniu czy dwóch wakacji. Niestety wraz z rozpakowaniem walizki nasze oczekiwania mogą boleśnie spotkać się z rzeczywistością. Lot był opóźniony, hotel jest przy głośnej ulicy, a partner zmęczony długą podróżą po prostu poszedł spać. Rośnie w nas frustracja i rozczarowanie, które już od rana okazujemy wszystkim dookoła. Sytuację pogarszają jeszcze social media, gdzie cudownie uśmiechnięte pary pozują na tle zachodu słońca.
A my? Gdzie popełniłyśmy błąd?
Powodów może być wiele. Jednym z najczęstszych powodów frustracji podczas urlopu mogą być zbyt wysokie oczekiwania. Chcemy, żeby wakacje były idealne i zaspokoiły nasze wszystkie potrzeby. Bardzo często jest to po prostu nie możliwe. Nie da się nadrobić roku w dwa tygodnie czy przewidzieć wszystkiego co się wydarzy. To co warto zrobić, to dać sobie czas na aklimatyzację, na przestawienie się na tryb wakacyjny, na przyzwyczajenie się do nowego miejsca. Odpuścić i cieszyć się.
Nawet jeśli nie jest tak jak oczekiwaliśmy, to nie na wszystko mamy wpływ. To na co mamy wpływ, to na nasze nastawienie. To od nas zależy czy zagubiony bagaż potraktujemy jak koniec świata czy jako okazję do kupienia nowej sukienki lub spania w koszulce partnera.
Jednym z kolejnych powodów rozczarowań podczas wspólnych wakacji może być nadzieja, że wspólny wyjazd rozwiąże nasze wszystkie problemy. Niestety szum morza nie zagłuszy konfliktów, które narastają od tygodni czy lat. Jeśli Wasz związek obecnie nie jest w najlepszej formie prawdopodobnie wakacje jeszcze mocniej to podkreślą. To co warto zrobić w takiej sytuacji, to przygotować sobie tematy, które chciałabyś poruszyć z partnerem. Dobrze jest też wybrać taki moment na rozmowę kiedy oboje będziecie spokojni, wypoczęci i nikt nie będzie Wam przeszkadzać.
Bardzo też polecam samoobserwację, czyli przyglądanie się sobie i swoim reakcjom : o co tak naprawdę mi chodzi ? Co tak naprawdę denerwuje mnie w zachowaniu partnera ? Co sprawia, że reaguje aż tak mocno ? Często prawdziwe powody naszych konfliktów i frustracji mogą być zupełnie inne niż nam się wydawało.
To o czym jeszcze warto pamiętać podczas wspólnych wakacji to odpowiednia komunikacja swoich potrzeb. Zastanówcie się i przegadajcie co jest dla Was ważne, co chcielibyście w te wakacje zrobić, jak spędzić ten czas. Taka rozmowa pomoże ustalić Wam jakie macie oczekiwania i wtedy łatwiej będzie drugiej osobie się do nich odnieść. Możecie na przykład ustalić, że jednego dnia robicie coś na czym zależy bardziej partnerowi, a następnym razem role się odwracają. Warto też zastanowić się, o której godzinie chcecie wstawać, jak organizować posiłki czy jaki budżet macie na te wakacje. Im więcej tego typu kwestii przegadacie, tym mniejsza szansa na konflikty i większa na udany wypoczynek.
Jeśli chciałybyście poznać więcej wskazówek dotyczących tego jak wyjechać na wakacje we dwoje i nie zwariować, to zapraszam Was na spotkanie online, które poprowadzę wraz z Psycholog Aleksandrą Chałupska na moim profilu na Instagramie: @coaching_udanych_relacji. Opowiemy jak się przygotować do wakacji, jak spędzić razem piękne chwile i wzmocnić swój związek. Ola jest pasjonatką psychologii pozytywnej, natury i podróżniczką prowadzi profil @dosiebie oraz współtworzy @gdziekolwiekblog – profil podróżniczy ze wspaniałymi zdjęciami z nieoczywistych miejsc.
Ja wiele lat związana byłam z turystyką poprzez pracę w biurze podróży, a teraz jako @coach_udanych_relacji towarzyszę swoim klientom w podróżach ku szczęśliwym związkom.
Autor: Emilia Wojtal