Dom z ogródkiem – moje marzenie
Jak zacząć, czy wystarczy mi środków finansowych, czy sobie poradzę?
Ostatnie lata przyniosły na świecie wiele zmian. Rozwój technologii, świata wirtualnego, sztucznej inteligencji, energii odnawialnej itd. powodują, że zmienia się rzeczywistość w której żyjemy. W ślad za tymi zmianami zmieniamy się również my. Żyjemy szybciej, mniej uważniej, szukamy wrażeń, a przede wszystkim szczęścia…
Jako architekt oraz projektantka wnętrz od wielu lat projektuję domy oraz przytulne i funkcjonalne wnętrza.
Obserwuję rynek. Kiedyś po projekt zgłaszały się do mnie głównie młode małżeństwa. Dzisiaj są to również np. kobiety po rozwodzie czy emeryci. Jedni i drudzy bardzo się boją. Nie mając doświadczenia oraz wiedzy, szukają osoby, która ich wesprze i przeprowadzi przez cały proces m.in. projektowy ograniczając w ten sposób ich strach i wątpliwości.
Od czego zacząć ?
Działania w kierunku realizacji projektu pt. własny dom należy rozpocząć od zakupu działki. Osobą pomocną będzie niewątpliwie pośrednik nieruchomości, który pomoże w znalezieniu odpowiedniego gruntu oraz finalizacji zakupu. Informacje o tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze działki, znajdziesz na moim blogu TUTAJ.
Kolejną osobą jest architekt. To właśnie on przedstawi możliwości zabudowy działki, pomoże we wszystkich formalnościach związanych z realizacją projektu oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę, podpowie rozwiązania i przygotuje projekt. Na końcu kierownik budowy, który w Twoim imieniu dopilnuje, aby budynek był wybudowany zgodnie z projektem i przepisami.
Na co się przygotować ?
Na pewno na wydatki. Pośrednik nieruchomości pobiera prowizję od transakcji dając Ci tym samym zapewnienie, że zostały dopełnione wszelkie formalności i działka poza tym, że spełnia Twoje wymagania ma uregulowany stan prawny i możesz na niej wybudować dom.
Z kolei dobry architekt na podstawie uzyskanego pełnomocnictwa odciąży Cię z wszelkich niezbędnych formalności, przygotuje projekt, podpowie rozwiązania. Musisz mieć jednak świadomość, że to Ty ostatecznie poniesiesz ich koszt. Zatem wszelkie rozwiązania będą z Tobą konsultowane, co może wymagać od Ciebie zgłębienia tematów związanych – np. z ogrzewaniem budynku. Na koniec pozostanie sama budowa, prace instalacyjne, wykończeniowe itd.
Na stres. Architekt w obecnych czasach jest już nie tylko projektantem, ale często również psychologiem. Nie każdy jest przygotowany, aby unieść ciężar podejmowanych decyzji na etapie projektowym, a co dopiero na etapie budowy. Fakt, że jest to często inwestycja życia wiążąca się z bardzo dużym wydatkiem, a niejednokrotnie z wieloletnim kredytem, jest wielkim obciążeniem, z którym nie każdy sobie radzi.
Na co zwrócić uwagę ?
- We współpracy z architektem ważny jest zakres projektu. Osobiście przygotowując ofertę wyszczególniam każdą składową część projektu wraz z jego ceną, aby Inwestor miał świadomość za co płaci.
- Na etapie projektowym warto zwrócić uwagę na funkcjonalność pomieszczeń. Zdarza się bowiem, że finalnie nie da się np. wstawić łóżka do pokoju, bo wszędzie są albo okna albo drzwi.
- Na możliwości finansowe. Czasem marzenia i wyobrażenia Inwestorów przerastają ich możliwości finansowe lub nie zważając na nie wybierają rozwiązania zbyt drogie. Wystarczy wybrać do kuchni okno narożne zamiast dwóch okien ze słupkiem w narożu, aby zapłacić znacznie więcej.
- Z drugiej strony czasem warto zapłacić więcej, aby w ciągu kilku następnych lat inwestycja się zwróciła i przyniosła oszczędności (np. dobierając odpowiednie instalacje).
Jak napisałam na początku, świat się zmienia, a wraz z nim technologie budowy m.in. domów. Kiedyś budowano w tzw. technologii tradycyjnej, dzisiaj projektuje się i wznosi budynki w konstrukcji szkieletowej: drewnianej, stalowej, prefabrykowanej np. z keramzytu itd. Ich zaletą jest niewątpliwie krótszy czas budowy. Kiedyś budowano domy wielopokoleniowe, dzisiaj nikogo nie dziwi dom o powierzchni 60 m² itd.
Zatem jeśli marzysz o domu, ale masz ograniczenia np. czasowe lub budżetowe, możesz dobrać budynek pod swoje możliwości. Tym bardziej, że często koszt zakupu mieszkania w mieście przewyższa cenę budowy domu.
Jeśli masz pytania i potrzebujesz pomocy, zapraszam do kontaktu.
Autorka: Dominika Stolarzewicz – Architekt oraz projektantka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem. Projektuje przede wszystkim budynki mieszkalne, głównie jednorodzinne. W Jej portfolio znajdują się jednak również hale przemysłowe, budynki biurowe oraz różnego rodzaju przebudowy, nadbudowy, rozbudowy itd. Dominika zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z procesem budowlanym, prowadzi nadzory na budowach. Współpracuje zarówno z osobami prywatnymi jak i firmami, a także specjalistami różnych branż oraz firmami remontowymi. Jej artykuły oraz wypowiedzi można znaleźć na portalach i w magazynach m.in. Forbes.
Więcej informacji o działaniach Dominiki znajdziesz na www.domyiarchitekci.pl oraz na Facebooku.