Jak uczyć się angielskiego szybciej?
Na szybką naukę języka angielskiego wpływa wiele czynników. Przedstawię kilka z nich i wskażę jak możesz z nich skorzystać. Przetestuj każde rozwiązanie, a może zainspirujesz się do jeszcze innych?
Zadbaj o swój mindset
Być może nieco zdziwi Cię ten pomysł, ale nasze nastawienie ma ogromny wpływ na naukę wszystkiego. Jeśli ustawienia Twojego umysłu są takie, że angielski jest dziwny, może nawet trudny lub nie do końca potrzebny, to w jaki sposób chcesz poznawać go efektywnie? Najlepiej byłoby popracować nad swoim nastawieniem do nauki poprzez odpowiedź na pytanie: Co myślę o nauce języka i dlaczego? Pomyśl: skąd się to wzięło? Jak możesz zmienić nastawianie na lepsze? Kto/ co Ci w tym pomoże? Zanotuj swoje wnioski i spostrzeżenia i działaj z nimi.
Sprawdź czy Twoje cele są aktualne
Kiedy ostatnio zastanawiałaś się nad tym jakie są Twoje cele w nauce angielskiego i dlaczego tak naprawdę chcesz poznawać ten język? A może Twoje cele zostały już osiągnięte i potrzebujesz wyznaczyć sobie nowe? Niezależnie od odpowiedzi weź kartkę papieru i zapisz sobie odpowiedź na najprostsze pytanie „Dlaczego chce uczyć się języka angielskiego?” Potem ze wszystkich odpowiedzi wybierz taką, która jest Ci najbliższa i postaraj ją sformułować się w postaci celu w metodologii SMARTlub SMARTER. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej będzie Ci stworzyć plan pracy w oparciu o to, do czego potrzebujesz języka angielskiego.
Wykorzystaj podcasty
W aplikacjach do podcastów znajdziesz różne propozycje o określonej tematyce i poziomach. Jeśli lubisz słuchać o języku angielskim po polsku inspirując się sposobami i technikami na szybszą oraz bardziej efektywną naukę to zachęcam cię do słuchania mojego podcastu Więcej niż języka angielski, który znajdziesz na wszystkich serwisach streamingowych oraz na Spotify a także na mojej stronie internetowej.
Wykorzystaj nowoczesne technologie i dopasuj je do siebie
Z nowoczesnymi technologiami jest tak, że można się nimi czasem zachłysnąć. Jest tyle różnych możliwości, że można mieć problem z wyborem w odpowiednich aplikacji. Testuj maksymalnie dwie aplikacje lub strony na raz by nie pomylić się jakie funkcje znajdują się w której z nich. I zapisuj swoje nioski. Testuj wersje demo zanim zdecydujesz się na ewentualny zakup.
Ucz się przy pomocy skojarzeń i mnemotechnik
Zapewne w Twoim życiu było tak że łatwiej było Ci zapamiętać pewne momenty, w których działo się coś dziwnego, zabawnego, śmiesznego lub niecodziennego. Tak działa nasza pamięć. Co więcej, jeśli lubisz kolory i notatki niestandardowej formie to sprawdź mapę myśli. Polecam Ci także różnego rodzaju skojarzenia, które mogą być dziwne, głupie, zabawne lub nawet straszne ale przybliżą Cię do szybszego zapamiętania danego wyrażenia lub frazy. Podam przykład jak zapamiętać wyraz łyżka czyli po angielsku spoon. Możesz skojarzyć to sobie z wyrazem moon. Mamy tutaj podobną wymowę danego słowa oraz kształt. Łyżka może być bardzo okrągła, jak księżyc Gdy zbliża się do pełni jest także okrągły. Rysując sobie takie skojarzenie jako obrazek możesz wyobrazić sobie lub narysować, że na okrągłej łyżce kładziesz księżyc i chcesz go zjeść. Powtarzasz sobie wtedy to skojarzenia spoon- moon
Dołącz do tego co lubisz angielski
Ta bardzo prosta wskazówka jest niesamowicie pomocna. Jeśli lubisz ćwiczenia fizyczne lub bieganie to dołącz do tego słuchanie podcastów lub audycji w języku angielskim przy pomocy swojego telefonu. Jeśli dużo czasu spędzasz w aucie to zamiast słuchać radia, słuchaj dopasowanych do Ciebie poziomem odcinków seriali lub audiobooków angielskich. Jeśli uwielbiasz czytać książki. to zainteresuj się magazynami w języku angielskim lub książkami treningowymi na określonym poziomie językowym.
Czy już wiesz, co sprawdziło się najlepiej? Powracaj co jakiś czas do swoich sposobów na szybszą naukę i szukaj nowych. Lista jest ogromna. Pamiętaj, że wiele różnych inspiracji znajdziesz w podkaście Więcej niż język angielski. Powodzenia!
Autorka: Ewa Ostarek – Ekspert edukacyjny i trener j. angielskiego. Autorka książki English Worksheets Creative grammar and vocabulary. Od 17 lat uczy, a od 2012 roku online. Prowadzi sesje językowe z wykorzystaniem mnemotechnik oraz autorskiej metody MSTM i pracy z blokadą językową w głowie i w ciele. Na swoim koncie ma współprace z takimi markami jak Dell, Microsoft czy wydawnictwo PWN. Autorka wielu artykułów w języku polskim i angielskim dla Życia Szkoły, Horyzontów Anglistyki. Prowadzi podcast Więcej niż język angielski.
Więcej informacji o działaniach Ewy znajdziesz na www.ewaostarek.pl