Poznaj metody niwelowania oznak starzenia się skóry

Dążenie do piękna i zachowania młodego wyglądu jest ważnym aspektem niemal każdej kobiety. Niestety, proces starzenia jest nieunikniony i dotyczy każdego organizmu. Z wiekiem nasza skóra staje się cieńsza, dochodzi do utraty jędrności i elastyczności, pojawiają się zmarszczki i bruzdy, a także nieestetyczne plamy i przebarwienia.

Skóra zaczyna się starzeć już od 25 roku życia. Od tego czasu ilość naszego naturalnego kolagenu zaczyna się zmniejszać, co skutkuje w kolejnych latach utratą jędrności i gęstości skóry oraz pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Z wiekiem dochodzi również do zmiany kształtów twarzy.

Na szczęście w dzisiejszych czasach zabiegi odmładzające znajdują się w ofercie niemal każdego gabinetu kosmetycznego. Metod i substancji, które przywracają skórze zdrowy wygląd jest bardzo dużo, a odpowiednio dobrane do potrzeb skóry są w stanie osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

W jaki sposób możemy opóźnić proces starzenia się skóry?

  • Pielęgnacja gabinetowa 

W gabinecie kosmetycznym niemal każdy zabieg ma za zadanie stymulować komórki skóry do produkcji kolagenu. Do wyboru mamy zabiegi liftingujące, odmładzające, ujędrniające. Każdy z tych zabiegów umożliwia złagodzenie objawów starzenia skóry, takich jak drobne zmarszczki, nierównomierny koloryt czy przesuszona i cienka skóra.

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów anti-age w gabinecie jest mezoterapia igłowa. Jej celem jest uzupełnienie składników mineralnych, a także zmniejszenie utraty wody. Zabieg polega na śródskórnym podaniu preparatu bazującego najczęściej na kwasie hialuronowym. Liczne nakłucia towarzyszące mezoterapii prowokują powstanie stanu zapalnego i wydzielanie czynników wzrostu, które stymulują komórki do przebudowy i regeneracji skóry.

Stymulatory tkankowe są kolejnym zabiegiem, który ma za zadanie pobudzać komórki do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych i elastylowych, czego efektem jest ujędrnienie i zagęszczenie struktur skóry.

Aby uporać się ze zmarszczkami mimicznymi (najczęściej lwia zmarszczka, kurze łapki przy oczach oraz poprzeczne czoła) możemy także wykonać botoks. Toksyna botulinowa użyta podczas zabiegu koryguje zmarszczki, poprawia funkcje ochronne skóry, a także zwiększa elastyczność i wygładza powierzchnię skóry.

Wśród innych metod anti-age dostępnych w gabinetach możemy wyróżnić: wypełniacze, osocze bogatopłytkowe, mezoterapię mikroigłową, a także lasery oraz radiofrekwencję. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i na jak bardzo inwazyjny zabieg możemy sobie pozwolić.

Jeżeli nie chcemy wykonywać zabiegów iniekcyjnych warto poddać się terapii z użyciem peelingów chemicznych. Odpowiednio dobrane preparaty do potrzeb danej skóry stymulują podziały komórkowe, redukują przebarwienia oraz niwelują widoczność drobnych zmarszczek wpływając na wygładzenie powierzchni skóry.

  • Pielęgnacja domowa

Pielęgnacja domowa to istotny element w walce z procesem starzenia. Codzienne stosowanie kosmetyków w terapii anti-age nie tylko skutecznie opóźnia proces starzenia, ale także wydłuża efekty terapii gabinetowych.

Na co powinnyśmy zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji domowej?

Przede wszystkim należy pamiętać o codziennej fotoprotekcji. Ochrona przeciwsłoneczna to nieoceniony sposób na zapobieganie starzenia się skóry. Pamiętajmy, że dopiero kremy z filtrem minimum 20 będą nas chroniły przed słońcem. Najbezpieczniejszą formą ochrony przeciwsłonecznej jest stosowanie kosmetyków z SPF 50. I oczywiście musimy pamiętać o reaplikacji filtrów w ciągu dnia. W tym celu doskonale sprawdzą się spraye, mgiełki czy filtry w pudrze, które można nakładać na makijaż.

Jakie substancje aktywne będą skuteczne w terapii anti-age?

Klientki najczęściej sięgają po kosmetyki z kwasem hialuronowym i kolagenem.

Niestety ich duża cząsteczka nie pozwala przeniknąć przez skórę, dlatego tworzą na powierzchni naskórka warstwę nawilżającą, która jedynie zmniejsza widoczność zmarszczek.

W terapii przeciwstarzeniowej dobrze sprawdzą się substancje antyoksydacyjne, które neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry. Zaliczamy do nich przede wszystkim glutation, wit. C i E, kwas ferulowy, koenzym Q10 i resweratrol.

Spowolnienie procesu starzenia to najczęstsza motywacja Klientek do korzystania z zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Ogromny wybór zabiegów, którymi dysponuje dzisiejsza kosmetologia i medycyna estetyczna pozwalają na uzyskanie szybkiego efektu przy niewielkim okresie rekonwalescencji.  Zabiegi u profesjonalistów w połączeniu z dobrze dobraną pielęgnacją domową potrafią skutecznie opóźnić proces starzenia i cieszyć się młodym i zdrowym wyglądem.

Autorka: Małgorzata Wojtyczka – Magister kosmetologii, opiekun medyczny, studentka ostatniego roku pielęgniarstwa, właścicielka dwóch gabinetów Kosmetologii Estetycznej. Członkini Stowarzyszenia „Przyjazna Kosmetyka” oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Mezoterapii IAM. Specjalizuje się w zabiegach z zakresu kosmetologii estetycznej, a także laseroterapii.

Więcej informacji o działaniach Małgorzaty znajdziesz na www.mwkosmetologia.pl oraz na Facebooku i Instagramie.