Coaching dla kobiet – Kiedy warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego coacha?

Jesteś kompetentna, pracujesz rzetelnie, robisz dobrą robotę. Ale gdy pojawia się możliwość awansu, to otrzymuje go ktoś inny, a Ty czujesz się rozczarowana?  Twoje granice bywają przekraczane i ciągle zastanawiasz się, co jeszcze mogłabyś zrobić, by zamiast dostawać “okruchy” w końcu zdobyć stanowisko lub pracę marzeń i zacząć zarabiać naprawdę dobre pieniądze? 

 A może jest wręcz odwrotnie: wiele osób jest pod wrażeniem tego co robisz, a Ty masz ciągle poczucie, że Twoje sukcesy to kwestia szczęścia albo przypadku? Boisz się, że za chwilę ktoś odkryje, że wcale nie jesteś taka dobra, jak wszyscy sądzą  i “oszustwo” się wyda?

Czy któraś z powyższych opcji brzmi znajomo?

Ale może być jeszcze jeden wariant: choć wiesz, że działanie jest ważne i podejmujesz różne aktywności, to ich rezultaty są poniżej  Twoich oczekiwań, a Ty ponosisz duże koszty emocjonalne. Może Twoim działaniom towarzyszy jednocześnie strach przed porażką, a wewnętrzny krytyk trąbi, że jesteś niewystarczająco dobra? Tymczasem Ty marzysz o tym, by w końcu pozbyć się blokad i lęku, choć w głębi towarzyszy Ci przekonanie, że to się pewnie znów nie uda?

Jeśli któreś z tych zdań z Tobą rezonuje lub odpowiedziałaś na nie twierdząco, to coaching może być dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Czym jest coaching?

Najprościej rzecz ujmując coaching jest metodą wsparcia w zmianie. Coach jest dla Klienta jak zwierciadło, w którym on sam -przy umiejętnym wsparciu coacha- przygląda się swoim wyzwaniom, myślom i potrzebom. Coach – jako osoba z zewnątrz – w odróżnieniu od przyjaciółki, małżonka czy współpracownika może pełnić rolę bezstronnego obserwatora. Poprzez umiejętnie prowadzony dialog, narzędzia i ćwiczenia rozwojowe może pomóc osobie z którą pracuje uzyskać nowe spojrzenie na jej wyzwania i wesprzeć ją w procesie zmian.

Czy coaching jest skuteczny?

Coaching może być niezwykle skuteczny. Szczególnie wtedy, gdy zauważasz lub odczuwasz potrzebę zmiany i wypływa ona z Twojego wnętrza. Decydując się na proces coachingowy, czyli innymi słowy kilka spotkań z coachem, które z reguły trwają ok 1,5 godziny  każde możesz przy jego pomocy przejść z punktu A do punktu B. 

Co ważne, dobrze poprowadzony coaching inspiruje do rozwinięcia własnego potencjału osobistego i zawodowego. Pozwala się również przyjrzeć sytuacjom z własnego życia z szerszej perspektywy oraz towarzyszącym im schematom. Dopiero bowiem w momencie, gdy zaczniemy dostrzegać schematy zachowań i przekonania, szczególnie te niewspierające,  możemy zacząć je świadomie zmieniać.

Coaching opiera się bowiem na odkrywaniu potencjału człowieka i pracy na jego mocnych stronach. Z tego względu wartościowym uzupełnieniem coachingu może być też analiza behawioralna Extended DISC. To sposób na przyjrzenie się własnym talentom i potencjałowi. Bo w końcu nie o to chodzi w rozwoju, aby wiecznie poprawiać to co nie działa, lecz aby korzystać świadomie z talentów i właśnie na nich oprzeć swój plan działania.

Z jakimi tematami warto zwrócić się do coacha?

Mając za sobą wieloletnie doświadczenie zawodowe na wysokich szczeblach menadżerskich oraz w prowadzeniu własnego biznesu i będąc jednocześnie mamą trójki dzieci, bardzo chętnie wspieram kobiety. Z autopsji wiem, że sukces zawodowy wymaga umiejętnego łączenia obowiązków zawodowych i prywatnych, co w przypadku pań często jest trudniejsze niż w przypadku panów .

Z czym najczęściej zgłaszają się kobiety na coaching? Z moich obserwacji wynika, że najczęściej są to panie, które widzą potrzebę zmiany lub rozwoju w poniższych obszarach:

  • rozwój kariery w tym budowanie pozycji zawodowej i stawianie granic,
  • przygotowanie do awansu lub kolejnego kroku zawodowego,
  • łączenie kariery zawodowej z macierzyństwem,
  • redukcja stresu w codziennej pracy lub w określonych sytuacjach (np. podczas prowadzenia spotkań, prezentacji lub wystąpień),
  • work – life balance i powrót do wewnętrznego spokoju,
  • zapobieganie wypaleniu zawodowemu,
  • budowanie relacji w życiu zawodowym i prywatnym,
  • rozwój istniejącego biznesu lub przejście z etatu na własny biznes,,
  • zdobycie samodzielności finansowej poprzez rozwój własnego biznesu,
  • budowanie marki osobistej w kontekście zawodowym.

Jak wybrać najlepszego coacha dla siebie?

Relacja coachingowa opiera się na otwartości i zaufaniu. Z tego względu warto sprawdzić – przykładowo podczas krótkiej sesji zapoznawczej – czy coach, którego wybraliśmy do współpracy nam pasuje. Ja zwykle proponuję rozmowę online lub telefoniczną, aby móc omówić z zainteresowaną osobą jej wyzwania i potwierdzić, czy mogę zaoferować wsparcie w temacie, z którym się zgłasza.

Warto też sprawdzić jakie przygotowanie merytoryczne ma wstępnie wybrany do współpracy coach i jakie ma  doświadczenie coachingowe. Potwierdzeniem kompetencji merytorycznych i poziomu doświadczenia w prowadzeniu procesów rozwojowych jest akredytacja wydana przez uznaną jednostkę akredytującą. Może to być na przykład European Mentoring & Coaching Council (EMCC) lub International Coaching Federation (ICF).

Warto wiedzieć, że poziom akredytacji coacha zależny jest między innymi od jego doświadczenia. Z tego względu cena za sesję może się różnić zależnie od poziomu akredytacji – podobnie jak różnią się cena za wizytę u lekarza, który dopiero co ukończył studia, a cena za wizytę u lekarza z tytułem profesora.

Poza akredytacją warto zweryfikować opinie innych klientów o współpracy – dobrym źródłem sprawdzenia rekomendacji może być profil LinkedIn, na którym wielu coachów posiada profil zawodowy lub strona internetowa coacha.

Autorka: Małgorzata Warda, MBA – Mentorka biznesu, executive coach, konsultantka  i trenerka przywództwa. Wykładowca MBA, sparring partnerka dla liderek i przedsiębiorczyń.

Posiada międzynarodową akredytację mentoringową i coachingową wydaną przez European Mentoring & Coaching Council  na poziomie Senior Practitioner ®. W 2024 roku otrzymała nagrodę The Best Business Mentoring & Executive Coaching Professional 2024 (Poland) od Acquisition International – The voice of modern business. Ponadto została wyróżniona w rankingach „Top Coaches in Warsaw” przez kanadyjski portal Influence Digest w latach 2023 i 2024, jak również znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu 10 Inspirujących Kobiet Biznesu. Przez ponad 20 lat pełniła funkcje liderskie w dużych organizacjach, obecnie prowadzi własną firmę Warda & Partners. Prywatnie mama 3 dzieci, hobbistycznie trenuje chód sportowy.

Kontakt z Autorką:

  1. LinkedIn  
  2. Facebook
  3. Instagram
  4. www.wardateam.com