Jak zmienić ograniczające przekonania i uwolnić się od stresu? – Wywiad z Adelajdą Child

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym zmagamy się z licznymi wyzwaniami, umiejętność zarządzania naszymi przekonaniami oraz stresem staje się kluczowa dla osobistego rozwoju i dobrego samopoczucia. Metoda PSYCH-K® zyskuje coraz większą popularność jako skuteczne narzędzie do zmiany ograniczających przekonań oraz uwalniania się od traum i napięć. W wywiadzie z Adelajdą Child – certyfikowaną instruktorką metody PSYCH-K® w Polsce, zgłębimy tajniki i dowiemy się, jak wspomniana metoda działa na poziomie psychologicznym i emocjonalnym, oraz jakie korzyści przynosi uczestnikom warsztatów.

Karolina Dąbrowska: Na czym dokładnie polega metoda PSYCH-K® i co wyróżnia ją na tle innych metod pracy z podświadomością?

Adelajda Child: PSYCH-K® to znana i sprawdzona od 36 lat metoda zmiany przekonań i transformacji podświadomości opracowana w USA przez Roberta M. Williamsa – doświadczonego terapeutę i coacha. Polega na użyciu prostych, ale niezwykle skutecznych procesów, które umożliwiają szybką zmianę negatywnych przekonań, a także redukcję stresu (od niepokoju, do poważnych traum).

To, co wyróżnia metodę PSYCH-K® na tle innych technik (metod) pracy z podświadomością, to właśnie szybkość i efektywność działania – potwierdza to między innymi dr Bruce Lipton, ceniony na świecie amerykański biolog komórkowy i autor kultowego bestsellera „Biologia przekonań”. 

Wykorzystywane procesy są bardzo precyzyjne i mogą prowadzić do głębokich zmian w przekonaniach w zaledwie kilka minut. Warto ponadto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych metod pracy z podświadomością, PSYCH-K® jest metodą w pełni bezpieczną – procesy uwzględniają specjalny protokół, który zapewnia komfort i dbałość o najlepsze rezultaty dla osoby przeprowadzającej w sobie zmiany. 

Inną cechą wyróżniającą PSYCH-K® jest to, że odznacza się podejściem holistycznym, angażującym zarówno umysł, ciało, jak i ducha w proces transformacji. W rezultacie metoda ta prowadzi do trwałych zmian oraz może skutecznie pomóc w osiągnięciu równowagi, wewnętrznej harmonii oraz spokoju.

KD: Jakie były Pani pierwsze doświadczenia z tą metodą i co skłoniło Panią do uzyskania certyfikacji instruktora?

AC: Moje pierwsze doświadczenie z metodą PSYCH-K® wiązało się z jej… wyparciem! Na pierwsze informacje oraz filmy przedstawiające działanie metody napotkałam oczywiście w internecie – po ich obejrzeniu nie mogłam uwierzyć, że coś takiego może działać i przez dobre kilka miesięcy toczyłam wewnętrzną walkę, zastanawiając się nad tym, czy powinnam spróbować procesów „na własnej skórze”. W końcu zapisałam na najbliższy Warsztat PSYCH-K® w okolicy i… przekonałam się, że to naprawdę działa! Po ukończeniu szkolenia zaczęłam intensywnie pracować ze sobą, a przede wszystkim ze swoimi klientami (ponieważ byłam już health coachem) – rezultaty były świetne! Zapragnęłam wtedy nie tylko oferować sesje, lecz także uczyć tej metody innych, dlatego też przystąpiłam do specjalnego treningu i jestem tutaj dzisiaj, jako jedna z 30 instruktorów tej wyjątkowej metody na świecie.

KD: Jakie są najczęstsze przekonania ograniczające, z którymi przychodzą do Pani uczestnicy warsztatów?

AC: Przekonania są wbrew pozorom kwestią bardzo indywidualną, dlatego też osoby, które zgłaszają się na warsztaty, pracują nad różnymi tematami.

Gdybym miała je w jakiś sposób skategoryzować, to często są to przekonania dotyczące pewności siebie, relacji ze sobą i z innymi, zdrowia, pracy i finansów, sukcesu oraz ogólnie pojętego dobrostanu.

Piękno metody PSYCH-K® polega na tym, że jest uniwersalna, a jednocześnie bardzo personalna – można dopasować jej zastosowania do swoich potrzeb w danym momencie życia. 

KD: Czy są jakieś specyficzne grupy osób, którym PSYCH-K® może szczególnie pomóc?

AC: PSYCH-K® może pomóc każdemu, kto jest otwarty na głębokie zmiany – bez wątpienia jest doskonałą metodą dla osób, które borykają się na co dzień ze stresem oraz chcą realizować swoje życiowe plany bez zmagania się z wewnętrznymi blokadami.

KD: Czy istnieją ograniczenia w stosowaniu tej metody w kontekście stresu lub traumy, np. dla osób z określonymi problemami zdrowotnymi?

AC: Właściwie nie – osoba, która chce doświadczyć zmiany, musi mieć więcej niż 7 lat i być świadoma, tak, by móc aktywnie brać udział w kolejnych krokach przeprowadzanych procesów.

KD: Jak PSYCH-K® pomaga w redukcji stresu i pracy z traumami? Czy metoda ta różni się od innych podejść terapeutycznych?

AC: Dzięki procesom PSYCH-K® możliwe staje się osiągnięcie stanu spokoju oraz braku przywiązania do wybranych sytuacji, wydarzeń i emocji z przeszłości, teraźniejszości, a nawet przyszłości. Jest to możliwe w wyniku uzyskania tzw. stanu pełnej komunikacji mózgu, czyli stworzenia połączenia pomiędzy jego obydwiema półkulami. Emocjonalna zmiana odbywa się w procesie całkowicie bezpiecznym i szybkim. Jest to możliwe dzięki pracy na poziomie podświadomości – milion razy silniejszej od umysłu świadomego – przechowującej wszystkie nasze doświadczenia.

Jeżeli chodzi o odpowiedź na drugie pytanie, to muszę podkreślić, że PSYCH-K® nie jest terapią (w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia). Od innych metod terapii energetycznych różni się przede wszystkim szybkością przeprowadzania procesów, prostotą ich wykonywania, efektywnością oraz (o czym już wspomniałam) protokołem bezpieczeństwa. 

KD: Jak uczestnicy warsztatów zazwyczaj reagują na pracę nad własnymi przekonaniami? Czy często spotyka się Pani z oporem lub trudnościami w ich przełamywaniu?

AC: Na warsztaty trafiają głównie osoby świadome siebie, swojej historii i swoich wyzwań. Często próbowały już wielu innych metod, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Przyjeżdżają na szkolenia, ponieważ szukają trwałej zmiany – problem z oporem czy negatywnymi reakcjami na przeprowadzane procesy z ich strony praktycznie się więc nie pojawia.

KD: Czy praca nad traumami z użyciem PSYCH-K® wymaga przygotowania lub gotowości uczestników, by zmierzyć się z trudnymi emocjami?

AC: Na początku każdego z moich warsztatów zawsze powtarzam – „bądź otwarta/otwarty i ciekawa/ciekawy”. To właściwie jedyne „przygotowanie”, jakie jest potrzebne, by szkolenie zaowocowało pozytywnymi zmianami.

KD: Jakie były największe wyzwania, z jakimi musiała się Pani zmierzyć podczas prowadzenia warsztatów rozwoju osobistego?

AC: Myślę, że początkowo wyzwaniem był dla mnie pojawiający się w grupie sceptycyzm, ale z czasem polubiłam „zdrowych sceptyków”, bo po trzecim dniu szkolenia zwykle to oni stają się największymi zwolennikami nowo poznanej metody.

Poza tym bez wątpienia pewnego rodzaju wyzwanie stanowi dla mnie jet lag, ponieważ przylatuję na warsztaty z Kalifornii i muszę się w miarę szybko dopasować do innej strefy czasowej.

KD: Jakie jest Pani największe osiągnięcie w tej dziedzinie i co przynosi Pani największą satysfakcję w pracy z ludźmi?

AC: Trudno mi wskazać jedno, konkretne osiągnięcie, ponieważ dla mnie każde odczucie ulgi, uwolnienia czy lekkości, o którym opowiadają uczestnicy warsztatów, jest powodem do radości i satysfakcji z tego, co robię. To właśnie uśmiech, łzy szczęścia i zadowolenie na twarzach osób przeprowadzających wewnętrzne zmiany stanowią dla mnie potwierdzenie tego, że jestem na właściwym miejscu.

KD: Co doradziłaby Pani osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rozwojem osobistym i chcą pracować nad zmianą przekonań? Jakie są według Pani kluczowe zasady skutecznej pracy nad zmianą przekonań i budowania wewnętrznej siły?

AC: W metodzie PSYCH-K® skupiamy się na „tu i teraz”, zatem bez względu na to, na jakim dana osoba jest etapie rozwoju osobistego, warto zacząć pracę nad swoimi ograniczającymi od zadania sobie pytań: co się obecnie dzieje w moim życiu? W jaki sposób wpływa to na moje funkcjonowanie? Z czym się zmagam? Co chciałabym/chciałbym w swoim życiu zamiast tego? Identyfikacja wyzwań, z jakimi się mierzymy i związanych z nimi ograniczających przekonań, a zarazem określenie wymarzonych celów, stanowią punkty wyjściowe – od nich rozpoczynamy pracę nad dokonaniem efektywnych zmian i w konsekwencji zaczynamy budować swoją wewnętrzną moc, a właściwie odkrywać ją w sobie na nowo. 

KD: Czy uważa Pani, że współczesny świat, pełen stresu i presji, potrzebuje pracy nad rozwojem osobistym bardziej niż kiedykolwiek wcześniej?

AC: Potrzebuje jej świat, a przede wszystkim każdy z nas – dla siebie i swojego zdrowia, swojego dobrostanu i wewnętrznego spokoju. Wielu z nas jest tak bardzo przyzwyczajona do życia w codziennym stresie, że często nie zdaje już sobie sprawy z tego, jak negatywnie wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a w konsekwencji na  życie we wszystkich jego aspektach. Warto sięgać po sprawdzone metody i uwalniać się od tego, co nam nie służy – zwłaszcza od stresu.

KD: Czy chciałaby Pani dodać coś jeszcze, co warto wiedzieć, podejmując współpracę z Panią? Decydując się na naukę metody PSYCH-K®, warto wiedzieć o tym, że w trakcie szkolenia nastąpi wyjątkowy moment pożegnania się ze swoim „obecnym” ja i zarazem powitania „nowego” ja, stworzonego dzięki pozytywnym przekonaniom. To krok wymagający odwagi, ale z całego serca polecam wykonanie go każdemu – jako trenerka i coach z wieloletnim doświadczeniem, a także aktywna użytkowniczka metody PSYCH-K®.


Więcej informacji o działaniach Adelajdy znajdziesz na www.adachild.com oraz na Facebooku.