Wizerunek od podstaw

Wizerunek to bardzo złożone, a jednocześnie ważne zagadnienie. Nasz wizerunek bowiem, to swoiste narzędzie komunikacji niewerbalnej, za pomocą którego przekazujemy konkretne informacje swemu otoczeniu. Na budowanie dobrego wizerunku składa się kilka czynników i każdy z nich ma znaczenie.

Ubiór jako wyraz szacunku

W naszym życiu nie brakuje okazji, gdzie wizerunek stanowi niebagatelną rolę. To wszystkie ważne i eleganckie uroczystości rodzinne, gale firmowe, a także okoliczności smutne. Nasz ubiór to wyraz szacunku do osób i miejsca, w które się udajemy. Dlatego np. w miejscach kultu powinniśmy się dostosować do panujących zwyczajów i zasad. Kolorystyka stroju także miewa znaczenie. Na śluby panie nie powinny zakładać białych kreacji, który to kolor zarezerwowany jest dla Panny Młodej, na pogrzeb wkładamy stonowany strój, nawet jeśli osoba zmarła nie jest najbliższą rodziną. Ważnym elementem wizerunku jest strój do szkoły i pracy. W biznesowym sprawdzają się stroje proste i klasyczne. Biznesowy dress code reguluje także ich kolorystykę. Jeśli jednak w biurze mamy dowolność w tym zakresie, warto pamiętać, aby ubiór nie był wyzywający.  Podobnie strój szkolny powinien być skromny i dopasowany do miejsca. Na dziurawe jeansy i rozciągnięte koszulki i swetry jest miejsce gdzie indziej.

Ubiór dopasowany do okazji

Istnieje szereg zasad zwanych dress codem, które mówią nam jak dopasować wizerunek nie tylko do okazji, ale i do miejsca oraz czasu. Zasady dress codu obejmują: strój casual czyli codzienny, który jest dowolny, strój formalny czyli biznesowy i wizytowy oraz wieczorowy. Od prawie każdego z nich można robić odstępstwa, ponieważ istnieją także stroje półformalne. Wyjątkiem jest dress code „White tie” czyli wytworna wersja wieczorowa, gdzie mężczyzna wkłada frak, a kobieta obowiązkowo balową suknię i rękawiczki. Żelazne zasady panują także w dress codzie „Morning suit”, który jest wytwornym strojem porannym, gdzie mężczyzna zakłada żakiet jaskółkę (często mylony z frakiem), a kobieta do sukienki obowiązkowo powinna mieć nakrycie głowy. Co do czasu to godziną graniczną jest 18, przed którą np. nie mają zastosowania dress code „Black tie” i White tie”.

Ubiór dopasowany do urody i sylwetki

Aby strój pokazywał zalety osoby, która go nosi powinien być dopasowany kolorystycznie do jej urody, a fasonowo do sylwetki. W dopasowaniu stroju (i nie tylko), pod względem koloru z pomocą przychodzi analiza kolorystyczna, która ustala typ urody (jest ich 12) oraz pokazuje odpowiednie do niego palety barw ubrań noszonych przy twarzy, a u Pań także kolorystkę makijażu oraz włosów, jeśli stosują koloryzację. Co do sylwetki także wykonujemy jej analizę i ustalamy jej typ oraz pasujące do niego fasony ubrań. Ja osobiście pracuję na podziale na 12 typów sylwetek damskich i 6 męskich. Paniom polecam także usługę brafittingową, ponieważ dobrze dobrana bielizna jest podstawą pozytywnego wizerunku. Po wykonaniu analiz, warto przeglądnąć szafę biorąc pod uwagę ich wyniki i przekonać się czy należy wprowadzić modyfikacje strojów i wybrać się na zakupy.

Własny styl

Zasady i przykazania to jedna sprawa, ale najważniejszą rzeczą jest, aby – stosując je – dobrze czuć się w swojej skórze i ubraniu. Stylów ubierania się czyli stylów w modzie jest mnóstwo; począwszy od klasyków, poprzez style delikatne np. romantyczny, retro czy vintage, kolorowy styl etniczny lub folkowy, modne boho , aż do stylów związanych z muzyką czyli rock, punk, grunge lub zainteresowaniami np. militarny, preppy czy safari. Istnieją także style związane ze sposobem życia np. glamour, country czy gotycki. Najważniejsze, aby odnaleźć w tej masie stylów swój własny. Oczywiście nawet ulubiony styl ubierania w wyjątkowych wypadkach należy dopasować do okoliczności.

Moda

Ostatnim czynnikiem wpływającym na wizerunek jest panująca moda. Jej trendy dotyczą kolorów, fasonów, tkanin i wielu innych rzeczy. Lubimy ubierać się modnie, ale warto przy tym zwrócić uwagę na to czy aktualnie panująca moda jest korzystna dla naszego wizerunku. Nie zawsze to co modne jest dobre dla urody i sylwetki, więc warto znaleźć złoty środek między modą, a wizerunkiem i zawsze wyglądać stylowo.

Zapraszam serdecznie do korzystania z moich usług w zakresie budowania wizerunku tak osobistego, jak i biznesowego. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej.

O Autorce:
Aleksandra Świąder – Osobista  stylistka, brafitterka, konsultantka ślubna, organizator imprez w Lexa Design & Events spółka o.o. Doradca ds. wizerunku osobistego i biznesowego.

Więcej o działaniach Aleksandry znajdziesz na www.lexadesign.pl oraz na blogu TUTAJ.

Media społecznościowe:

Facebook: Lexa design & events Stylizacja Ubioru i organizacja imprez

Facebook: Metamorfoza na zdrowie

Instagram: lexadesign.pl

Pinterest: Lexa design & events

Fot. Unsplash