Czy trzeba być artystą, żeby być kreatywnym?

Czym jest kreatywność?

Czy kreatywność jest talentem? Czy tylko wybrani rodzą się z tym darem?

Na pewno spotkałaś się z wymaganiem w ofertach pracy, by potencjalny pracownik był osobą kreatywną. Ale czy da się być raz na zawsze osobą kreatywną, albo nie kreatywną? Naukowcy z Uniwersytetu w Grazu wykazali, że kreatywność to umiejętność mózgu do tworzenia nowych rozwiązań. I wyobraź sobie, że każdy z nas rodzi się z taką umiejętnością! Można to łatwo zauważyć na przykładzie dzieci, które po prostu są kreatywne i codziennie wymyślają tysiące zabaw, aktywności, rysunków, makiet i psot… Dopóki nikt im nie powie, że kreatywność to jakiś wyjątkowy dar, w swojej niewiedzy po prostu są naturalnie kreatywne. 

Do czego przydaje się kreatywność?

Z pewnością kreatywność ułatwia życie w pracy. Może czasem borykasz się z pustką w głowie podczas burzy mózgów w biurze? Jednak chyba zgodzisz się ze mną, że kreatywność może też bardzo ułatwić zwykłą codzienność, na przykład pomoże sprawniej wynajdować rozwiązania nietypowych sytuacji.

A może chciałabyś mieć więcej fantazji i z lekkością bawić się ze swoim dzieckiem, zamiast grać setny raz w tą samą planszówkę? Może kolejny raz nie wiesz jak zaskoczyć partnera niebanalnym prezentem urodzinowym? Albo znów nie masz pomysłu jak ciekawie spędzić weekend albo urlop?

Kreatywność przyda się choćby do wymyślenia obiadu z zawartości lodówki… To nie jest tak, że Ty „tego” nie masz, a ktoś inny „to” ma. Tylko od ciebie zależy, czy będziesz kreatywna!

Jak pielęgnować kreatywność?

To chyba oczywiste, że zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać zdrowe ciało, np. obniżając poziom cholesterolu. A czy wiesz, że kreatywności również pomaga zdrowa dieta, wystarczająca ilość snu i systematyczne ćwiczenia?

Wyobraź sobie, że Twój mózg to piękny ogród, pełen różnorodnych roślin, tętniący życiem. Każda roślina to jakiś kiełkujący albo rozkwitający pomysł, a ścieżki między drzewami są mniej lub bardziej wydeptane. Nasz mózg posiada zdolność do tworzenia wciąż nowych ścieżek, dzięki odpowiedniej stymulacji. Dostarczając mózgowi nowych wyzwań, wydeptujesz te ścieżki każdego dnia.  Im częściej stymulujesz swój umysł poprzez różne nowe zadania, tym więcej połączeń neuronowych tworzy się w Twoim mózgu i stajesz się bardziej kreatywna.

Stawiaj sobie sama wyzwania, choćby poprzez uczenie się czegoś nowego (np. języka obcego), albo przez czynności, do których nie przywykłaś, jak pisanie niedominującą ręką. Dobrze jest również wychodzić poza schemat i chociażby zmieniać drogę dotarcia do pracy. 
Kreatywność lubi aktywności przyjemne, nawet zabawne, także karm ją doświadczeniami, które sprawiają ci frajdę. Może spróbujesz jazdy na wrotkach, albo odważysz się zaśpiewać na wieczorze karaoke? Każde nowe doświadczenie będzie stymulacją dla mózgu, tym bardziej jeśli będzie niosło pozytywne emocje. 

Pamiętaj, że kreatywność jest dostępna dla wszystkich i nie jest nikomu dana raz na zawsze. Wymaga pielęgnowania i ćwiczeń, tak jak nasze mięśnie. Ćwiczenie kreatywności może być przyjemne i dobrze wprowadzić je do naszej codzienności.

Jeżeli zainteresował cię temat pielęgnowania kreatywności, pobierz bezpłatny Kreatywnik z kreatywnymi inspiracjami TUTAJ.


Autorka: Joanna Milka – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, Specjalista Neurografiki (w trakcie certyfikacji) i multipasjonatka: śpiewa, pisze piosenki, komponuje muzykę do medytacji i relaksacji, tworzy grafiki i kolaże. Od wielu lat prowadzi kreatywne interdyscyplinarne warsztaty rozwojowe dla dzieci i dorosłych.
Kreatywność jest Jej super mocą. Aby tak było, nieustannie podtrzymuje swój płomień kreacji, by nie przygasł. Misją Joanny jest pomoc kobietom w odkrywaniu ich potencjału i budzeniu naturalnej Kreatywności, poprzez pracę z ciałem, z głosem, z wewnętrznym dzieckiem, i wewnętrzną Artystką, którą każda z nas ma w sobie. 

Więcej o działaniach Joanny znajdziesz na Instagramie i Facebooku.