Czym jest Fundacja Rodzinna?
Od pewnego czasu w telewizji oraz w mediach społecznościowych omawiana jest nowo wprowadzona do krajowego porządku prawnego instytucja jaką jest Fundacja Rodzinna. Także coraz częściej przedmiotem rozmów polityków są tematy dotyczące Fundacji Rodzinnej, co niepotrzebnie może zniekształcać rolę tej instytucji i ustawowy cel, w jakim Fundacja Rodzinna jest ustanawiana. Z prawnego punktu widzenia ta „nowa instytucja” jest osobą prawną inną niż znane wszystkim kapitałowe spółki prawa handlowego, takie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy spółka akcyjna. Nie należy także Fundacji Rodzinnej utożsamiać z fundacjami publicznymi, które z Fundacją Rodzinną mają jedynie podobną nazwę.
W programach publicystycznych coraz częściej przedmiotem rozmów polityków są tematy dotyczące Fundacji Rodzinnej, co zapewne przekłada się na nieprawidłową ocenę roli tej instytucji i ustawowy cel. Przedstawianie Fundacji Rodzinnej jako instytucji służącej celom politycznym i służącym jedynie optymalizacji podatkowej mija się z prawdą i wypacza ustawowy cel tej instytucji długo oczekiwanej przez osoby, które całe swoje życie poświęciły rozwojowi swojej firmy.
Fundacja Rodzinna jest podmiotem, który już od wielu lat funkcjonuje w krajach Europy Zachodniej, w tym w Austrii, Szwajcarii, Szwecji, czy Niemczech. Jej głównym założeniem jest gromadzenia mienia Fundacji, zarządzanie nim w interesie beneficjentów i spełnianie świadczeń na rzecz beneficjentów oraz zapewnienie ciągłości prowadzonego przedsiębiorstwa. Aby zminimalizować ryzyko skutecznie przeprowadzonej sukcesji w ramach ustanowienia Fundacji Rodzinnej należy wcześniej ustalić tych następców prawnych, którzy są zainteresowani kontynuacją prowadzenia przedsiębiorstwa oraz tych, którzy z różnych przyczyn nie będą zainteresowani prowadzeniem firmy założonej przez fundatora, i którzy oczekują w zamian za to na „rekompensaty”.
Konstytucja Fundacji Rodzinnej.
Instytucją, której założeniem jest pomoc przy skutecznie przeprowadzanej sukcesji rodzinnej jest wspomniana już Fundacja Rodzinna. Ustawowe regulacje tej instytucji zapewniają realizację planów businessowych fundatora i jego następcom prawnym. Do źródeł prawnych, które regulują byt Fundacji Rodzinnej należy w szczególności ustawa z dnia 23.01.2023 r. o Fundacji Rodzinnej (obowiązująca od 22.05.2023 r.) oraz ustanawiany na podstawie tej ustawy Statut Fundacji Rodzinnej, który jest swego rodzaju „konstytucją” Fundacji Rodzinnej, regulującą wewnętrzne, ustrojowe kwestie związane z funkcjonowaniem tego podmiotu. Co przy tym istotne ustawodawca zapewnił przy ustalaniu treści Statutu Fundacji Rodzinnej dużą dowolność, zapewniając możliwość zrealizowania założeń, jakie przyświecały Fundatorowi w założeniu Fundacji Rodzinnej. W praktyce nie jest rzadkim zjawiskiem ustalanie treści Statutu Fundacji Rodzinnej w konsultacji z beneficjentami tej Fundacji, którzy wspólnie z fundatorem wypracowują konsensus w zakresie realizacji interesu fundatora i beneficjentów z uwzględnieniem założeń określonego indywidualnie celu Fundacji Rodzinnej.
Fundacja rodzinna to firma!
W ramach dążenia do zapewnienia rozwoju potencjału finansowego, który zostałby określony w statucie, Fundacja Rodzinna jest uprawniona do prowadzenia działalności gospodarczej, której zakres w formie kodów branżowych PKD zostałby szczegółowo określony w Statucie tej Fundacji. Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w każdej z prawnie dopuszczalnych form przez fundację Rodzinną jest wartością dodaną Fundacji Rodzinnej. Nie ulega przy tym wątpliwości, że regulacje Fundacji Rodzinnej będą ulegały zmianom legislacyjnym na przestrzeni lat, jednak już samo wprowadzenie tej instytucji do polskiego porządku prawnego należy ocenić bardzo pozytywnie. Samo postępowanie spadkowe nie jest i nie było wystarczającym rozwiązaniem gwarantującym ciągłość w prowadzeniu firmy tym bardziej, że skutek spadkobrania często łączył się z likwidacją wieloletniego przedsięwzięcia businessowego fundatora (zazwyczaj rodzica).
W ramach Kancelarii Prawnej Mecenat Warszawski Cieszkowska Dul sp. k. zajmujemy się zarówno rejestrowaniem fundacji rodzinnej, jak i obsługą prawną nowego podmiotu. W ramach naszych usług przeanalizujemy Państwa sytuację i doradzamy najlepsze możliwe rozwiązanie.
Artykuł autorstwa:
Adwokat Sylwia Cieszkowska – Posiada bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów profesjonalnych, w szczególności banków i instytucji ubezpieczeniowych oraz przedsiębiorców z sektora ICT. Merytoryczna wiedza prawna wsparta jest doświadczeniem i wiedzą na temat nowych technologii, IT, biznesu, prowadzenia projektów, negocjacji, zarządzania, relacji z klientami oraz marketingiem. Posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu postępowań egzekucyjnych oraz obsłudze podmiotów z branży budowlanej. Podczas pracy zawodowej zajmuje się również obsługą osób fizycznych specjalizując się w dziedzinie umów kredytowych oraz dochodzeniem roszczeń związanych z nienależytym wykonaniem umowy.
Radca prawny/adwokat dr Rafał Dul – Specjalizuje się w prawie administracyjnym, cywilnym oraz gospodarczym. Posiada również bogate doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sprawach karnych. Absolwent Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie (Europen University of Law and Administration) współpracującej ze Zrzeszeniem Prawników Polskich. Absolwent Podyplomowych Studiów z zakresu Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik seminarium prawa upadłościowego w Brukseli. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 2014 roku. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie oraz członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku.
Więcej informacji znajdziesz na www.mecenatwarszawski.pl/fundacja-rodzinna