Historie Kobiet: Małgorzata Penkala – O poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i połączeniu pracy na etacie z prowadzeniem własnego biznesu.

W czasach, gdy rozpoczynałam swoją drogę zawodową, była tylko jedna droga – etat. Od początku było mi za ciasno na realizację mojej misji życiowej. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że jakąś misję życiową można mieć. Intuicyjnie podejmowałam się różnych przedsięwzięć oraz projektów, które wykraczały poza ramy moich obowiązków służbowych, aby znaleźć  swoje miejsce na ziemi. – Pisze Małgorzata Penkala. 

W pewnym momencie mojego życia zrozumiałam, że mam potrzebę poszerzenia wiedzy biznesowej i rozpoczęcia pracy nad swoim rozwojem osobistym. Zaczęłam bywać na bezpłatnych i interesujących wydarzeniach dla kobiet. Wówczas zrozumiałam, że bardzo szybko nawiązuję relację z ludźmi i uwielbiam organizować wydarzenia.

Dlaczego warto iść za głosem serca?

W głębi serca zawsze czułam potrzebę dzielenia się z kobietami tymi rzeczami, które są dla mnie ważne i być może komuś też pomogą w życiu. Przyświecała mi też potrzeba kobiet do bycia w bliskości, otrzymywania wsparcia oraz sposobnością poszukiwania inspiracji dla siebie. Z tego powodu stworzyłam cykl konferencji kobiecych „ECO-KOBIETA, czyli w zgodzie z ciałem i duszą”.
Uczestniczki bardzo ceniły  sobie to wydarzenie, gdzie w kameralnym gronie nawiązywały fantastyczne relacje z innymi kobietami, które chcą się rozwijać i wychodzić poza swoją strefę komfortu. 

W tym samym czasie wróciłam do mojego hobby – robienia na drutach i szydełkiem. Ta pasja spowodowała, że współtworzyłam cykliczne „Kreatywne spotkania przy kawie”. Gromadziły się na nich kobiety w różnym wieku, ponieważ każda z nas potrzebuje bycia we wspólnocie, która daje też siłę do dalszego działania. Była także przestrzeń na rozmowy „o życiu”.

Z czasem  spotkania zmieniły nieco swoją formułę i przerodziły się w kolejny projekt – comiesięczne „Włóczkowe spotkania przy kawie”, a podczas pandemii w cotygodniowe „Inspirujące spotkania przy kawie online. W międzyczasie podejmowałam się też różnych, innych wyzwań organizatorskich. Dzięki temu zrozumiałam, że moim talentem jest umiejętność organizowania i najlepiej sprawdzi się ona w połączeniu z moją pasją, czy dziewiarstwem. Tak powstało moje najnowsze dziecko, czyli Ogólnopolskie Targi Włóczki i Akcesoriów Dziewiarskich Woolfashion.” Jest to działalność dość niszowa i zupełnie nie związana z charakterem mojej aktualnej pracy. To rozwiązanie sprawiło, że nie czuję się przygnieciona etatowymi zadaniami i mam jeszcze siłę, aby codziennie wykonywać dodatkowe obowiązki. Ponadto robię to, co kocham najbardziej – inspiruję kobiety do wychodzenia z domu, poszukiwania swojej pasji i gromadzenia się we wspierających, dających poczucie bliskości i siłę do działania „plemionach”.

Na ostatniej edycji „Ogólnopolskie Targi Włóczki i Akcesoriów Dziewiarskich Woolfashion”, która odbyła się 2 marca 2024 r. na PGE Narodowym było 38 wystawców, a targi odwiedziło 2150 osób. Jak na stadion przystało, muszą być rekordy… Poprzednio była to liczba odwiedzających, a teraz liczba wystawców, których jest 67.

Sztuka priorytetyzacji i siła dyscypliny

Mając na uwadze wcześniejsze moje doświadczenia, że wykonywanie kilku różnorodnych projektów nie sprzyja wzrostowi biznesu, skoncentrowałam się tylko na etacie i na organizacji targów. Jest to podyktowane tym, że nie można wszystkim sprawom poświęcać tyle samo uwagi i zawsze coś umknie. Te zadania, na których się nie znam w ramach biznesu, staram się powierzyć podwykonawcom, bo nie można znać się na wszystkim, a szkoda czasu na zgłębianie kolejnych umiejętności. Praca po pracy wymaga dużo samozaparcia i dyscypliny. Stąd też dobrze planuję zadania i dokonuję ich priorytetyzacji. Kalendarz jest moim nieodłącznym towarzyszem, a planowanie najważniejszych wydarzeń i zadań na rok następny zaczynam już w grudniu bieżącego roku. Dopiero w kolejnych miesiącach i tygodniach je bardziej uszczegóławiam. 

Czy czasami mam wrażenie, że życie mi umyka, że nie spotykam się tak często ze znajomymi? Nie. Nie ma dla mnie stanu bardziej nienaturalnego niż bezczynność, dlatego pracuję na „dwóch etatach”.  Mam wielką potrzebę dzielenia się z innymi kobietami tym, co dla mnie ważne. Jeśli choć jedno z moich odkryć w jakikolwiek sposób pomoże komuś w życiu – będę wiedziała, że było warto.


Autorka: Małgorzata Penkala – Od 10 lat łączy prowadzenie firmy Świat Inspiracji  z pracą na etacie jako specjalista ds. zamówień publicznych. Pomysłodawczyni i organizatorka cyklu konferencji dla kobiet ECO-KOBIETA. Otrzymała nagrodę „Odkrycie Roku 2016” w kategorii Kobiece Konferencje oraz statuetkę „Diament kobiecego biznesu 2019” za odwagę w podejmowaniu zawodowych wyzwań oraz wiarygodność marki. Współtworzyła grupę dla rękodzielniczek Kreatywna Emma. Była współgospodynią comiesięcznych „Kreatywnych spotkań przy kawie”. w których uczestniczyły kobiety, których pasją jest rękodzieło. Ostatnim jej projektem są Ogólnopolskie Targi Włóczki i Akcesoriów Dziewiarskich Woolfashion 2020. 9 listopada 2024 r. odbędzie się ich VII edycja. 

Więcej o działaniach Małgorzaty znajdziesz na www.woolfashion.pl oraz na Instagramie.