Historie Kobiet: Magdalena Mikołajewska o odkrywaniu nowych ścieżek wspierania osób z ADHD i ich bliskich
Od wielu lat zajmuję się coachingiem i mentoringiem kobiet, pomagając im odkrywać i czerpać z ich wewnętrznej mocy, aby pozwoliły sobie żyć tak, jak tego pragną i osiągać wyznaczone cele z łatwością i lekkością. Ostatni rok wywrócił moje życie do góry nogami i skierował moją uwagę na zupełnie inne tory. – Pisze Magdalena Mikołajewska.
Zderzenie z górą lodową, czyli to czego nie widać
Od zawsze wiedziałam i teoretycznie byłam świadoma tego, że mój syn to tzw. złote dziecko. Zawsze żywy, nakręcony, rozbrykany i rozgadany odbiegał od przyjętego „standardowego dziecka”. Niemniej jednak kolejne testy, wyniki aż do ostatecznej diagnozy ADHD zrujnowały całkowicie mój spokój, balans i wellbeing. Rozbiły i przedefiniowały relacje całej rodziny. To był bardzo burzliwy czas i potrzebowaliśmy dłuższej chwili, by dostrzec to, co się z nami dzieje i dlaczego.
Mindfulness po raz kolejny nas uratowało. Techniki i narzędzia jakie były dla nas dostępne, pozwoliły nam rozpoznać na czas jakie emocje nami szarpią, a następnie zareagować na nie w najlepszy możliwy sposób. Nauczyliśmy się siebie samych i siebie nawzajem, co uratowało naszą rodzinę.
Niby niczego nie straciliśmy, byliśmy zdrowi, a jednak nie wszystko działo się tak, jakbyśmy tego sobie życzyli. Aby móc sobie pomóc oraz odkryć i dopasować do nas różne narzędzia czy lifehacki, musieliśmy przeżyć pewnego rodzaju żałobę po utraconym przyszłym potencjalnym życiu.
Oczy szeroko zamknięte
To doświadczenie skłoniło mnie do poszukiwania sposobów, jak najlepiej wspierać moje dziecko i innych osób neuroatypowych w ich funkcjonowaniu społecznym. Odkryłam moje powołanie i misję płynącą prosto z serca. Obecnie moja misja polega na wspieraniu rodzin osób neuroatypowych poprzez stworzenie im bezpiecznej przestrzeni do przeżywania wszystkich emocji związanych z podejrzeniami i diagnozą. Chcę pomóc im zaakceptować tę diagnozę i nauczyć zarządzania emocjami oraz wykorzystywania różnych narzędzi i technik, które pomogą im funkcjonować z neuroatypowością. Pokazać, że to nie jest przeszkoda, a jedynie zmiana kierunku.
Dlaczego Mindfulness jest tak ważny w coachingu emocji?
Mindfulness jest kluczowy, ponieważ pomaga osobom neuroatypowym i ich rodzinom być bardziej obecnymi w chwili obecnej, a dzięki temu świadomymi swoich emocji i tego co się nimi dzieje. Dzięki technikom i narzędziom Mindfulness zyskujemy czas pomiędzy bodźcem a reakcją na podjęcie bardziej racjonalnych decyzji. Uczymy się jak redukować stres, co zwiększa poczucie spokoju i równowagi w życiu codziennym. To jest nasz stały ląd – punkt, z którego możemy ruszyć w kierunku szczęśliwego życia.
Oddech znaczy życie, dotyk znaczy kocham
Tak jak bez oddechu, nie da się żyć tak bez dotyku. Nie da się zbudować relacji ze sobą, innymi ludźmi i całym światem. Mindfulness w pierwszych krokach wprowadził w nasze życie pracę z oddechem, a następnie z aromaterapią, co szybko doprowadziło do pracy z ciałem i masażu. Wielkim odkryciem, a wręcz błogosławieństwem ostatniego roku był masaż z wykorzystaniem olejków klasy terapeutycznej. Jest on niezwykle skuteczną metodą budowania samoświadomości oraz wzmacniania relacji, zwłaszcza w przypadku osób neuroatypowych.
Wszyscy wiemy, że masaż pomaga rozluźnić mięśnie, redukuje napięcie i stres, co przyczynia się do ogólnego poczucia odprężenia i lepszej równowagi emocjonalnej. Dodana do niego aromaterapia za pomocą olejków klasy terapeutycznej wpływa na nasze zmysły, pobudza układ limbiczny – odpowiedzialny za emocje i pamięć – co może pomóc w lepszym rozpoznawaniu oraz regulacji własnych emocji, a sam dotyk buduje świadomość własnego ciała i tego, gdzie jest. Skupienie się na tu i teraz, na sygnałach płynących z ciała i na reakcjach na dotyk pozwala lepiej się zrozumieć.
Moc natury, moc roślin, moja moc
Dla nas megamocarnym wsparciem okazał się olejek z kadzidłowca, który jest szczególnie ceniony ze względu na swoje właściwości uspokajające i relaksujące. Ma on pozytywny wpływ na układ nerwowy, redukując stany lękowe, stres oraz poprawiając zdolność koncentracji. Działa również antydepresyjnie, co może przyczynić się do poprawy nastroju i samopoczucia.
W pracy z rodzinami osób neuroatypowych, masaż z olejkami terapeutycznymi może być skutecznym narzędziem zarówno dla osoby neuroatypowej, jak i dla jej bliskich. Pomaga to w budowaniu więzi, zrozumieniu potrzeb oraz emocji drugiej osoby, a także w budowaniu większej samoświadomości i akceptacji siebie samego. W ten sposób oddech i dotyk stają się kluczowymi elementami w budowaniu zdrowszych i głębszych relacji.
A wszystko to jest możliwe dzięki uważności i praktykom Mindfulness. To właśnie one zmieniły naszą historię na pełną ciepła, miłości i bliskości opowieść o wzajemnej relacji oraz wyjątkowości. Dotyczy to każdej rodziny i każdego dziecka.
Zapraszamy do naszej przystani – przekonaj się o tym! Otwieram przed Tobą drzwi!
Autorka: Magdalena Mikołajewska – MindFlow ADHD & Emotional Coaching. Coach z misją wspierania rodzin osób neuroatypowych, w budowaniu równowagi emocjonalnej oraz harmonii w zaspokajania potrzeb wszystkich jej członków, z pomocą praktyk mindfulness i coachingu emocji, a także tworzeniu bezpiecznej przestrzeni odkrywania, wyrażania i przeżywania emocji oraz nauki strategii zarządzania nimi dla osób atypowych i ich bliskich.
Więcej o działaniach Magdaleny znajdziesz na www.magdalenamikolajewska.pl oraz na Facebooku i Instagramie.