Techniki radzenia sobie z krytyką wewnętrzną i zewnętrzną

Krytyka zewnętrzna, jak i również ta wewnętrzna, jest obecna w naszym życiu. Warto nauczyć się z nią sobie radzić, aby zadbać o swoje zdrowie emocjonalne oraz psychiczne. Zaprezentuje poniżej kilka metod, które pomogą Ci w skutecznym radzeniu sobie z nią.

Krytyka wewnętrzna to zbiór postaw oceniających, które mają charakter negatywny, a także myśli, które skierowane są pod adresem mnie samej. Obiektem krytykującej jest ona sama. Często prowadzi do obniżonej pewności siebie i poczucia własnej wartości. Oto kilka technik, które mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z krytyką wewnętrzną:

  1. Rozpoznanie i świadomość:
    • Aby móc coś zmienić, potrzebujemy być świadomi, iż dana postawa mi nie służy. Ważnym krokiem jest zatem świadomość krytyki samego siebie i zauważenie swoich negatywnych myśli na swój temat. Obserwuj swoje myśli i wyłap momenty, w których zaczynasz krytykować siebie.
  1. Zmiana perspektywy, czyli reframing:
    • Jeśli pragniesz czegoś dokonać, lecz na dzień dzisiejszy danej rzeczy nie potrafisz, to zamiast mówić do siebie: „Nie umiem tego wykonać, jestem beznadziejna”- użyj słów: „Jeszcze tego nie potrafię, jednak chcę się nauczyć. Co mogę zrobić, aby tego dokonać?”. Zmiana perspektywy pozwoli Ci na lepsze spojrzenie na sytuację.
  2. Samoakceptacja:
    • Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Ćwicz akceptację samej siebie takiej, jaka jesteś małymi krokami. Zaakceptuj rzeczy, których zmienić nie możesz. Stwórz plan zmiany rzeczy, na które masz wpływ, a Ci się nie podobają. Pamiętaj, że wsparcie innych osób może być bardzo pomocne.
  3. Techniki relaksacyjne:
    • Znajdź dla siebie odpowiednią technikę: czy to będzie joga, świadome oddechy, medytacja. Mogą Cię one wesprzeć w uspokojeniu umysłu i redukcji negatywnych myśli.
  4. Odpowiednie ustalanie celów:
    • Stawianie sobie zbyt wygórowanych wymagań często prowadzi do frustracji. Ustalaj cele, które są osiągalne i realistyczne. Korzystaj z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci ustalić cele np. według metody SMART i wspólnie ustalicie drogę do ich realizacji.

Krytykę wewnętrzną warto zamienić na wsparcie samej siebie w dążeniu do celów. Jesteś jedyną osobą, która jest z Tobą cały czas. Ważne jest, aby traktować siebie jak przyjaciółkę.

Krytyka zewnętrzna może być konstruktywna, ale także destrukcyjna. Osobiście, wyrażenie krytyka konstruktywna, zamieniam słowem feedback (informacja zwrotna), gdyż ma on na celu poprawę jakiegoś zachowania, a nie krytykę samą w sobie. Słowa wypowiadane mają moc, z tego względu jestem uważna na ich dobór.

Krytyka zewnętrzna pochodzi, jak sama nazwa wskazuje z zewnątrz, od innych ludzi. Oto kilka przykładów technik, które mogą wesprzeć Cię w radzeniu sobie z krytyką zewnętrzną:

  1. Spokojne wysłuchanie:
    • Zatrzymaj się i poczekaj z natychmiastową reakcją na krytykę. Wysłuchaj jej spokojnie, co pomoże Ci zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby. Jeśli wypowiedź jest ogólna, poproś o konkretne przykłady. Odpowiednia komunikacja i pytania gra bardzo ważną rolę
  2. Oddzielenie krytyki od siebie:
    • Często poprzez nieodpowiednią komunikację możesz mieć poczucie, że to z Tobą jest coś nie tak. Ważne jest, aby zrozumieć, że krytyka nie definiuje Twojej osoby. Traktuj ją jako informację zwrotną do zachowania, która może pomóc Ci się rozwijać.
  3. Utrzymanie równowagi emocjonalnej:
    • Dbaj o swoją równowagę emocjonalną i spokój. Pamiętaj, że to co inna osoba mówi o Tobie dużo mówi o niej samej, a zazwyczaj mało o Tobie.
  4. Rozważanie źródła krytyki:
    • Zastanów się, czy poszłabyś do tej osoby po radę. Kim jest osoba krytykująca i jakie ma motywacje. Często krytyka wynika z negatywnych uczuć, czy nie przepracowanych programów danej osoby. 
  5. Samodzielna opinia:
    • Po wysłuchaniu wypowiedzi danej osoby, zastanów się nad jej słusznością. Oceń, czy jest uzasadniona i czy warto coś zmieniać. Czasem możesz spotkać się z krytyką, gdy zaczynasz stawiać granice. Słuchaj swojej intuicji.

Podsumowując radzenie sobie z krytyką, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną, wymaga samoświadomości i praktyki. Kluczowe jest, aby zrozumieć, że na krytykę wewnętrzną masz wpływ i warto z tym pracować. Na krytykę zewnętrzną nie zawsze masz wpływ, jednak zawsze masz wybór jak na nią zareagujesz. Może być to cenne narzędzie do samodoskonalenia, a także lekcja, która pomaga w rozwoju osobistym i zawodowym.

O Autorce:

Iwona Kopacz – coach w podróży do siebie. Pomaga kobietom w stworzeniu solidnych fundamentów szczęśliwego życia poprzez zmianę ograniczających przekonań i programów. Wspólnie z nimi ustala cele i drogę do ich realizacji. Mistrz i Trener Komunikacji NLP. Miłośniczka rozwoju osobistego, prawa przyciągania, podróży i poznawania nowych kultur. Współautorka książki „Książka Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie”.

www.kopacziwona.com