Znaczenie ćwiczeń po 60 roku życia: Inwestycja w zdrowie i jakość życia

Wstępnie przyjęło się, że wiek senioralny jest zazwyczaj definiowany jako okres życia po 65. roku. Jest to czas, w którym wiele osób przechodzi na emeryturę i doświadcza pewnych zmian fizycznych i społecznych związanych z procesem starzenia się. Warto jednak zaznaczyć, że definicja wieku senioralnego może się różnić w zależności od kontekstu, kultury i programów społecznych, które mogą ustalać inne progi wiekowe dla seniorów.

Czynniki związane z wiekiem, takie jak spadek masy mięśniowej, zmniejszenie gęstości kostnej, spowolnienie metabolizmu i utrata elastyczności stawów, mogą wpływać na zdrowie i jakość życia po 60. roku życia. 

Dlatego też regularna aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia są szczególnie ważne w tej grupie wiekowej. 

Oto kilka powodów, dla których warto ćwiczyć po 50. roku życia:

  1. Utrzymanie masy mięśniowej: 

Wraz z wiekiem następuje naturalna utrata masy mięśniowej, zwana sarkopenią. Regularne ćwiczenia siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów lub trening oporowy, pomagają w utrzymaniu i zwiększeniu masy mięśniowej, co może przeciwdziałać sarkopenii.

  1. Zachowanie zdrowych kości: 

Po 50. roku życia kości stają się bardziej podatne na utratę gęstości mineralnej. Regularne ćwiczenia obciążeniowe, takie jak bieganie, skakanie lub siłowe, pomagają wzmocnić kości i zapobiec utracie masy kostnej. To szczególnie istotne w zapobieganiu osteoporozie i złamaniom kości.

  1. Poprawa zdrowia serca: 

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. Regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak chód, jogging, pływanie lub jazda na rowerze, mogą obniżyć ciśnienie krwi, poprawić kondycję serca i obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

  1. Kontrola masy ciała: 

Spowolnienie metabolizmu, które często występuje wraz z wiekiem, może prowadzić do przybierania na wadze. Regularna aktywność fizyczna pomaga spalić kalorie, zwiększa tempo metabolizmu i utrzymuje zdrową masę ciała.

  1. Poprawa elastyczności i mobilności: 

Regularne rozciąganie i ćwiczenia mające na celu poprawę elastyczności i zakresu ruchu stawów mogą pomóc w utrzymaniu sprawności fizycznej i uniknięciu sztywności stawów. Dzięki temu łatwiej jest wykonywać codzienne czynności i utrzymać aktywny tryb życia.

  1. Poprawa samopoczucia psychicznego: 

Ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny, naturalne substancje chemiczne w mózgu, które poprawiają nastrój i ogólne samopoczucie. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu objawów stresu czy lęku. Pomaga zmniejszyć ryzyko depresji starczej.

Jednak nie zapominajmy także o bardzo ważnym czynniku społecznym takim jak spotkania z ludźmi, ma to wielki wpływ na samopoczucie i łączność ze swoją społecznością.

Zapraszam na zajęcia ze mną – Asia z Herjoy.pl 

Mój program dla Seniorów to: Joga na krześle dla Seniorów oraz Pilates dla Seniorów 

Lokalizacje: Suchy Las, Strzeszyn, Podolany, Smochowice, Piątkowo- Poznań 

O Autorce:

Joanna Bailey to trenerka kobiet w ciąży i po ciąży. W swojej pracy wykorzystuje przede wszystkim techniki jogi i pilatesu. Jest także instruktorką stretchingu. Prowadzi zajęcia ruchowe dla kobiet w ciąży oraz dla kobiet po porodzie – tych, które rodziły niedawno, jak i takich, które robiły to wiele lat temu. Zajęcia mają na celu zdrowie kręgosłupa, wzmacnianie mięśni dna miednicy oraz ogólną poprawę stanu psychofizycznego uczestniczek.  
Jest nauczycielką jogi z międzynarodowym certyfikatem Yoga TTC200 – hatha joga, ashtanga i joga restoratywna. Nauczycielką jogi dla dzieci oraz jogi na krześle dla Seniorów.  Jest także wolontariuszem w DPS Strzeszyn, gdzie co tydzień prowadzę darmowe zajęcia jogi na krześle lub wychodzi na spacery z domownikami.  Joga na krześle dla Seniorów to jej specjalny program ćwiczeń, który został dostosowany do potrzeb osób starszych lub tych, którzy mają ograniczenia ruchowe. 
Ćwiczenia są tak przemyślane, aby zawierały elementy funkcjonalne i medyczne (fizjoterapeutyczne). Zajęcia skoncentrowane są na wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń, które można łatwo wykonywać, siedząc na krześle.